Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorząd terytorialny na świecie (39). Ukraina

Samorząd terytorialny na świecie (39). Ukraina fotolia.pl

W 2008 i 2013 roku ukraińska hrywna została wybrana najpiękniejszą walutą na świecie. Stacja metra Arsenalnaya w Kijowie jest najgłębsza na świecie - znajduje się 105 metrów pod ziemią. Narodową potrawą jest oczywiście barszcz a chleb serwowany jest do wszystkiego, nawet do owoców.

Ukraina położona jest we wschodniej części kontynentu europejskiego, na wybrzeżu Mórz Czarnego i Azowskiego. Graniczy z Polską, Słowacją, Węgrami, Rumunią, Mołdawią, Federacją Rosyjską i Białorusią. Przeważająca część kraju znajduje się na obszarze Niziny Wschodnioeuropejskiej. Góry – Karpaty Ukraińskie w południowo-zachodniej części kraju i Góry Krymskie zajmują jedynie 5% powierzchni kraju.

Jeśli chodzi o podział terytorialny, to Ukraina dzieli się na 24 obwody (ukr. oblasti – odpowiadające polskim województwom), 2 miasta wydzielone – Kijów i Sewastopol oraz Autonomiczną Republikę Krymu. Powyższe jednostki terytorialne dzielą się z kolei na 490 rejonów (ukr. rajony – odpowiednik powiatów).

Organami samorządu terytorialnego są rady wiejskie, osiedlowe (miasteczkowe) i miejskie, ich organy wykonawcze (hołowy – szefowie wiejscy, osiedlowi i miejscy). Rady oraz szefowie samorządów są wybierani w wyborach powszechnych.

Rady na poziomie rejonu i obwodu nie mają organów wykonawczych. Funkcję tę pełnią terenowe organy administracji państwowej, które działają na szczeblu obwodów, rejonów oraz miast wydzielonych. Noszą one nazwę „obwodowa (rejonowa) administracja państwowa”. Ich szefowie są mianowani przez prezydenta i jemu są podporządkowani, a jednocześnie kontrolowani przez organy samorządowe (rady) w zakresie kompetencji przekazanym im przez te rady. Dopuszczalne jest wotum nieufności rady wobec szefa lokalnej administracji, ale jest ono zobowiązujące dla prezydenta tylko w przypadku poparcia przez 2/3 deputowanych danej rady.

Pomimo gwarancji konstytucyjnych i ustawowych Ukraina boryka się z problemem nieefektywnego funkcjonowania organów wykonawczych władz samorządowych. Rola samorządu w zarządzaniu wspólnotami lokalnymi na Ukrainie jest w zasadzie niewielka.

Samorządy lokalne cechuje brak samowystarczalności finansowej, co również ogranicza rozwój regionów

W 1997 roku Ukraina ratyfikowała Europejską Kartę Samorządu Lokalnego i zobowiązała się do reformowania samorządu lokalnego w kierunku zwiększania jego praw. Trwa ciągle debata mająca na celu reformę administracyjną. Celem zmian jest doprowadzenie do rzeczywistej decentralizacji władzy i przekazanie kompetencji – wraz z odpowiednimi funduszami – przedstawicielom społeczności lokalnych. Organy władzy wykonawczej byłyby wyłaniane przez rady pochodzące z wyborów. Administracja państwowa ma natomiast pełnić jedynie funkcje kontrolne.

Źródło: kyiv-ukraine.eu; pism.pl; zmp.sam3.pl; osw.waw.pl; pl.wikipedia.org

Sob., 9 Gr. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska