Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kodeks wyborczy - obywatelskie wysłuchanie publiczne

Kodeks wyborczy - obywatelskie wysłuchanie publiczne fotolia.pl

9 grudnia br. w godzinach 10:30-16.00 w budynku dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) odbędzie się wysłuchanie publiczne dotyczące projektu Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.

Celem wydarzenia jest przedstawienie opinii ekspertów, samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, lokalnych aktywistów oraz innych obywateli i obywatelek na temat projektu ustawy o fundamentalnym znaczeniu - zmieniającej m.in. sposób organizacji wyborów na szczeblu samorządowym, określania granic okręgów wyborczych oraz warunki związane z biernym prawem wyborczym, a także regulującej zasady funkcjonowania organów samorządowych na różnych szczeblach i sposoby udziału mieszkańców w samorządzie.

Merytoryczne i organizacyjne konsekwencje tych zmian nie były, jak dotąd, przedmiotem szerokiej debaty publicznej z udziałem zainteresowanych i zróżnicowanych w swoich opiniach stron. Nie umożliwiono zaprezentowania stanowisk i opinii na temat projektowanych zmian przedstawicielom samorządów lokalnych (reprezentantom organów wykonawczych i radnym), ruchów miejskich, organizacji pozarządowych zajmujących się tematem partycypacji obywatelskiej oraz środowisk akademickiego, a także po prostu - obywatelom i obywatelkom zainteresowanym tym tematem. Wnioski o przeprowadzenie wysłuchania publicznego w Sejmie zostały odrzucone przez większość członków Nadzwyczajnej Komisji pracującej nad projektem ustawy. Dlatego, jako przedstawiciele i przedstawicielki strony społecznej i samorządowej, obywatele i obywatelki, wychodzimy z inicjatywą organizacji obywatelskiego publicznego wysłuchania.

Wszystkich zainteresowanych tym, jak działa polski samorząd zachęcamy do czynnego udziału w wysłuchaniu i zabrania głosu w jego trakcie. W wysłuchaniu można brać także udział jako obserwator/ka – bez zabierania głosu.

Szczegółowe informacje o wysłuchaniu a także jego regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się tutaj.

Zgłoszenia udziału w wysłuchaniu można przesyłać do 7 grudnia br. do godz. 12.00.

Organizatorami wysłuchania są:

 • Centrum Badań Ilościowych nad Polityką Uniwersytetu Jagiellońskiego
 • Kongres Ruchów Miejskich
 • Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych
 • Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”
 • Unia Metropolii Polskich
 • Unia Miasteczek Polskich
 • Uniwersytet Warszawski
 • Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej
 • Związek Miast Polskich
 • Związek Powiatów Polskich
 • Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej
Sob., 2 Gr. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska