Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Debata na temat zmian w samorządach – Forum Ekonomiczne w Krynicy

Debata na temat zmian w samorządach – Forum Ekonomiczne w Krynicy .

Jak wygląda współpraca na linii rząd-samorząd, jakie reformy czekają samorządy – to tematy poruszone podczas debaty, która odbyła się 5 września br. w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Do udziału w dyskusji zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów oraz rządu. Obecni byli: Sebastian Chwałek, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji; Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego; Thomas Kufen, prezydent miasta Essen, Niemcy; Marek Ustrobiński, zastępca prezydenta Rzeszowa; Ludwik Węgrzyn, prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich, starosta bocheński.

Debatę prowadził Marcin Piasecki, redaktor dziennika „Rzeczpospolita”.

Przedstawiciele samorządów zwracali uwagę m.in. na odchodzenie od idei samorządności, recentralizację i problemy z finansowaniem zadań zleconych.

Marszałek Jacek Krupa tłumaczył, że przez ostatnie 20 lat samorządowcy byli przekonani o swojej wartości, sile, widzieli efekty swojej pracy i byli spokojni o swój los. Nie żądali gwarancji istnienia samorządu w Konstytucji RP. Natomiast teraz ich byt nie jest już taki oczywisty. W jego ocenie rząd nie traktuje samorządów z należytą uwagą. Jego kierownictwo unika spotkań, rozmów.

Odmiennego zdania był minister Sebastian Chwałek, który podkreślał, że współpraca między rządem i samorządem przebiega dobrze. Jako przykład podał prace w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które ocenia pozytywnie.

W odpowiedzi Ludwik Węgrzyn podkreślił jednak, że wiele projektów ustaw dotyczących samorządów nie trafia jednak na forum Komisji, ponieważ ich autorami są posłowie należący do partii rządzącej. Sytuacja samorządów jest zagrożona, gdyż centralizowane są różnego rodzaju służby. Zaś idee, które przyświecały twórcom reformy samorządowej dziś już tracą na znaczeniu. Prezes Zarządu ZPP mówił ponadto m.in. o braku dochodów własnych przez powiaty. Podawał także przykład problemów organizacyjnych i finansowych, które już niedługo dotkną powiaty w związku z reformą oświaty.

Jacek Krupa wspomniał jeszcze o braku zainteresowania samorządami przez parlamentarzystów, którzy od zawsze przypominają sobie o samorządzie jak jest on potrzebny.

Uczestnicy spotkania rozmawiali także o realizacji programu 500 plus, który przebiega wzorcowo – rząd zapewnia pełne finansowanie a samorządy je sprawnie przekazują uprawnionym. Prezydent Marek Ustrobiński podkreślił przy tym, że wiele jest innych zadań, które samorządy wykonują dobrze, choć nie otrzymały na nie odpowiednich środków.

Nie zabrakło miejsca na rozmowę o ustawie o RIO, którą ostatecznie zawetował prezydent. A także o Ostrowiach.

Przebieg całego panelu można zobaczyć na filmie zamieszczonym TUTAJ.

Forum Ekonomiczne w Krynicy jest corocznym międzynarodowym spotkaniem przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jego organizatorem jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

Partnerem instytucjonalnym wydarzenia jest Związek Powiatów Polskich.

Informacje o tegorocznym wydarzeniu śledzić można tutaj: http://www.forum-ekonomiczne.pl/category/wydarzenia/forum-ekonomiczne/

Niedz., 10 Wrz. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska