Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powstanie unijna specgrupa do walki z fałszywymi informacjami

Powstanie unijna specgrupa do walki z fałszywymi informacjami fotolia.pl

Mariya Gabriel, unijna komisarz ds. Gospodarki i Społeczeństwa Cyfrowego, zapowiedziała stworzenie eksperckiej grupy wysokiego szczebla, która będzie doradzać jej ws. fake news. W jej ocenie badacze, media, państwa członkowskie i instytucje unijne powinny pracować razem.

Komisarz kolejne dwa-trzy miesiące planuje też poświęcić na tworzenie programu szczegółowych konsultacji publicznych poświęconych walce z fałszywymi informacjami. Na podstawie otrzymanych wyników stworzy konkretne propozycje legislacyjne. Przyznała jednak, że jeszcze nie podjęła decyzji, czy jest potrzeba stworzenia twardego prawa na poziomie unijnym, które miałoby walczyć z nieprawdziwymi wiadomościami.

Mariya Gabriel oczekuje, że firmy internetowe jak Facebook czy Twitter, podejmą działania monitorujące treści publikowane przez ich użytkowników.

Komisja Europejska ma w przyszłym miesiącu ogłosić plan na ustanowienie wspólnych wymogów co do tego, kiedy firmy powinny usuwać nielegalną zawartość publikowaną przez użytkowników na ich platformach. Grupa europosłów zapytała KE tej wiosny, czy te rozwiązania będą wiążące i utworzą wspólne ramy prawne dla całej Unii tak, by nie uprzedziły ich poszczególne państwa nakładając swoje własne, niekompatybilne z innymi krajami Unii przepisy.

Zdaniem samych firm, dyskutowane normy są niezgodne z obowiązującym unijnym prawem, na mocy którego nie odpowiadają one za publikacje swoich użytkowników.

Niektóre kraje naciskają na Brukselę, by odgórnie narzuciła twarde zasady walki za fake news i nielegalną zawartością platform internetowych. Niemcy wprowadziły swoje własne przepisy na początku tego roku – w efekcie, jeśli dana firma nie usunie nielegalnej zawartości, np. mowy nienawiści, grożą jej kary finansowe do 50 mln euro. Inne kraje członkowskie są zainteresowane wprowadzeniem podobnych rozwiązań.

Źródło: BIWW w Brukseli

Pt., 1 Wrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska