Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Segregacja odpadów – resort środowiska edukuje

Segregacja odpadów – resort środowiska edukuje .

Artykuły i komunikaty prasowe, informacje w Internecie, konkursy – to część działań podejmowanych przez Ministerstwo Środowiska związanych z propagowaniem selektywnej zbiórki odpadów.

Podczas posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 19 lipca br. przedstawiciele resortu środowiska  - wiceminister Sławomir Mazurek oraz Paulina Latoszek z Departamentu Edukacji i Komunikacji, przedstawili plany dotyczące działań edukacyjnych dotyczących selektywnej zbiórki odpadów.

W załączeniu przedstawiamy prezentację resortu.

O przedstawienie takiej informacji wnioskował Związek Miast Polskich w związku z tym, że 1 lipca br. weszło w życie rozporządzenie ministra środowiska z 29 grudnia 2016 w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów.

Jak tłumaczył wiceminister, rząd wprowadził ten akt prawny w związku z koniecznością zwiększenia odzysku odpadów z dzisiejszych 26% do 50% już w 2020 r. Jak podawał, zgodnie z danymi GUS potencjał do segregacji mają wszystkie gminy, choć nie wszystkie to robią.

Działania edukacyjne resort podjął jeszcze przed 1 lipca. Były to m.in. konferencje prasowe, artykuły w mediach mówiące o nowym sposobie segregacji odpadów oraz komunikaty prasowe, a także działania w serwisach społecznościowych (Face Book, You Tube, Twitter). Ponadto stworzona została strona internetowa www.naszesmieci.pl. Został też opracowany przewodnik dla gmin pt. „Wspólny system segregacji odpadów”. A do wszystkich urzędów gmin i urzędów wojewódzkich wysłano newsletter informacyjny. Z kolei na stronie ministerstwa można pobrać naklejki na pojemniki na odpady, aby móc ujednolicić system w całym kraju.

Jeśli chodzi o działania po 1 lipca, czyli po wejściu w życie nowego systemu, to resort włączył się w obchody Roku Rzeki Wisły razem z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej i Wiślanymi Regionalnymi Zarządami Gospodarki Wodnej, pod hasłem: dbam o czystość środowiska wodnego. Podczas obchodów są dystrybuowane pakiety edukacyjne na szlakach żeglownych Wisły, np. w ramach opłat na śluzach a podczas pikników rodzinnych resort prezentuje swoje stoiska edukacyjne.

Ministerstwo planuje również takie działania jak np. emisja spotów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów sponsorowanych, konkursy czy udział w targach POL-ECO-SYSTEM.

Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich prosił resort o zintensyfikowanie w najbliższych miesiącach działań edukacyjnych, gdyż jak tłumaczył bez tego nie uda się osiągnąć zakładanych wskaźników w 2019 r. W jego ocenie skuteczna może być duża kampania społeczna w różnych mediach. Powinna zostać ona skierowana do szerokiego kręgu odbiorców, w tym także takich, którzy z różnych powodów nie korzystają z narzędzi teleinformatycznych, i głównie na terenach zurbanizowanych.

W odpowiedzi wiceminister Sławomir Mazurek obiecał, że w miarę możliwości będą intensyfikowane kampanie. Jednocześnie zwrócił uwagę na to, że sama kampania bez zachęt finansowych ze strony samorządów nie będzie wystarczająca. W jego ocenie mieszkańcy powinni wiedzieć czemu segregacja odpadów służy i ma sens.

W odpowiedzi na pytanie Macieja Kiełbusa reprezentującego Związek Gmin Wiejskich RP wiceminister przyznał też, że resort pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

Załączniki:
Pobierz ten plik (edukacja odpady.pdf)Prezentacja4539 kB
Pt., 21 Lp. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska