Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gminy z gazem, coraz więcej

Gminy z gazem, coraz więcej fotolia.pl

Polska Spółka Gazownictwa podpisała ponad 240 listów intencyjnych dot. współpracy z gminami w sprawie gazyfikacji. W najbliższych sześciu latach PSG planuje wydać ponad 11 mld zł na przebudowę systemu gazownictwa w Polsce. Najwięcej gmin zadeklarowało współpracę z PSG w woj. mazowieckim – 67, podlaskim – 51 i warmińsko-mazurskim – 23. Plany gazyfikacji kolejnych gmin obejmują zarówno budowę tradycyjnej sieci gazowej, jak i gazyfikację przy wykorzystaniu stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG.

"Dzięki temu ostatniemu, nowatorskiemu rozwiązaniu, możliwa jest gazyfikacja terenów, na których dotychczas nie było możliwości budowy i rozwoju tradycyjnej infrastruktury gazowej" - poinformowała PSG w komunikacie. Podkreślono, że stałe dostawy skroplonego gazu z gazoportu w Świnoujściu umożliwiają tzw. gazyfikację wyspową, która jest dla wielu gmin szansą na szybkie zyskanie dostępu do bezpiecznego i ekologicznego paliwa, jakim jest gaz ziemny.

Inną istotną kwestią jest walka z zanieczyszczeniami powietrza. PSG wskazało, że korzystanie z gazu jest szczególnie istotne dla gmin nastawionych na turystykę oraz w rejonach najbardziej zagrożonych smogiem, takich, jak Małopolska. Propozycje spółki spotykają się z zainteresowaniem samorządów, które deklarują pomoc podczas realizacji planowanych inwestycji, poczynając od wskazania terenów na budowę infrastruktury gazowniczej, a kończąc na deklarowanym szybkim trybie załatwienia formalności.

Źródło: samorzad.pap.pl

Sob., 15 Kw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun