Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gmina sprawdzi wycinkę drzew

Gmina sprawdzi wycinkę drzew fotolia.pl

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wnieśli projekt ustawy o zmienia ustawy o ochronie przyrody.

Według obowiązujących przepisów osoba fizyczna może swobodnie wyciąć drzewa lub krzewy, które rosną na jej nieruchomości, ale wyłącznie w przypadku gdy drzewa lub krzewy są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Projekt ustawy wprowadza przepisy, które będą dawać możliwość weryfikacji, czy wycinka była rzeczywiście przeprowadzona w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Przepisy określają, że osoba fizyczna, która chce wyciąć na swojej własności drzewa lub krzewy będzie zobligowana do zgłoszenia wycięcia drzewa lub krzewu i nie będzie mogła prowadzić na rzeczonej nieruchomości działalności gospodarczej przez okres 5 lat od dokonania zgłoszenia. 

Organ, będzie prowadził rejestry zgłoszeń oraz uzyska podstawę prawną do przeprowadzenia kontroli w tym zakresie. W przypadku wykrycia, że po wycince drzew w przeciągu 5 lat od dokonania zgłoszenia jest prowadzona działalność gospodarcza zostaną nałożone na wymienione wyżej osoby fizyczne kary. 

Organem odpowiedzialny za prowadzenie rejestru będzie wójt, burmistrz albo prezydent miasta, a w przypadku gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków wojewódzki konserwator zabytków. Oznacza to, że prowadzenie rejestru w zasadzie spadnie na gminy i one również zajmą się kontrolą. W zaproponowanym brzmieniu kontrola będzie obowiązkowa. Do projektu przedstawiono również założenia rozporządzenia, które będzie miało na celu określenie procedury, zapewniającej sprawną i rzetelną kontrolę gwarantującą uwzględnienie m.in. słusznego interesu strony i budzącą zaufanie uczestników do władzy publicznej.

Sob., 11 Mrz. 2017 0 Komentarzy
Marcin Maksymiuk
Redaktor Marcin Maksymiuk