Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Nie” dla zmian w organizacji powiatowych urzędów pracy

„Nie” dla zmian w organizacji powiatowych urzędów pracy .

Związek Powiatów Polskich stanowczo sprzeciwia się zapowiadanym przez przedstawicieli Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zmianom w zakresie włączenia w struktury administracji rządowej powiatowych urzędów pracy.

Świadczy o tym stanowisko Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich z 6 marca br. w sprawie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia.

Jak oceniają przedstawiciele powiatów, proponowane przez rząd zmiany organizacyjne nie łączą się z jakąkolwiek reformą w zakresie zadań realizowanych przez urzędy pracy, a stopa bezrobocia rejestrowanego jest dużo niższa niż wtedy, gdy powiaty otrzymały zadanie przeciwdziałania bezrobociu do realizacji.

- Dla skutecznej walki z bezrobociem większe znaczenie miałoby zwiększenie samodzielności działania powiatów, umożliwienie im lepsze dostosowanie ofert do specyfiki lokalnej w pełni wykorzystując potencjał powiatowych urzędów pracy. Zmiana podporządkowania urzędów pracy w sposób oczywisty jest recentralizacją i powrotem do nie sprawnej resortowej rzeczywistości sprzed reformy samorządowej – czytamy w stanowisku.

Niepokój Związku Powiatów Polskich budzi również sposób pracy nad projektowaną zmianą. - O planach resortu więcej można dowiedzieć się z zapowiedzi medialnych i konferencji prasowych niż z miejsc, w których tek poważne propozycje powinny być wcześniej przynajmniej przedyskutowane – tj. na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz w Radzie Rynku Pracy, w której wszyscy zainteresowani kształtem publicznych służb zatrudnienia mają swoich przedstawicieli – zauważają starostowie.

Sob., 11 Mrz. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska