Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tajemnica przedsiębiorstwa a dostęp do informacji publicznej

Tajemnica przedsiębiorstwa a dostęp do informacji publicznej fotolia.pl

Nie wszystkie informacje związane z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością, nawet te, wobec których podjął środki ochrony w celu zachowania ich w poufności (gdy przedsiębiorca przejawi wolę zachowania jej jako nierozpoznawalnej dla osób trzecich), uzasadniają odmowę udostępnienia informacji publicznej.

W wyroku z dnia 28 października 2016 roku (sygn. akt: I OSK 603/15) NSA wskazał, że interpretacja dopuszczająca możliwość objęcia tajemnicą przedsiębiorstwa informacji publicznej na podstawie arbitralnej decyzji przedsiębiorcy musi być uznana za wadliwą, ponieważ przyjęcie takiego stanowiska czyniłoby fikcyjnym konstytucyjnie chronione prawo obywatela do uzyskania informacji publicznej. Dla pozbawienia obywatela dostępu do szerokiego kręgu informacji wystarczającym byłoby formalne i niepodlegające jakiejkolwiek kontroli zadeklarowanie przez przedsiębiorcę zastrzeżenie, że określone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.

Konsekwentnie zatem należy przyjąć, że złożone przez niego zastrzeżenie może stać się skuteczne dopiero w sytuacji, gdy podmiot zobowiązany do ujawnienia informacji, po przeprowadzeniu stosownego badania, zgodnie z obowiązującym prawem przesądzi, że zastrzeżone przez niego informacje mają charakter tajemnicy przedsiębiorcy.

Źródło: CBOSA

Pt., 20 St. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka