Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Cyfrowa Polska coraz bliżej

Cyfrowa Polska coraz bliżej fotolia.pl

W dniu 8 stycznia Rada Ministrów przyjęła trzy ważne dokumenty, określające w jaki sposób wykorzystamy środki unijne, a także środki z innych źródeł do cyfryzacji Polski.

Rząd wychodzi z założenia, że wykorzystanie potencjału nowoczesnych technologii wymaga nie tylko budowy infrastruktury i usług, ale także wspierania kompetencji cyfrowych Polaków. Właśnie to było przyczyną powstania Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), w którym wskazano trzy najważniejsze obszary cyfryzacji na lata 2014-2020 wspierany z pieniędzy unijnych – dostęp do szybkiego internetu, e-administracja i otwarty rząd oraz cyfrowa aktywizacja społeczeństwa czyli cyfrowe kompetencje obywateli.

Drugi dokument to Narodowy Plan Szerokopasmowy (NPS), który określa bardziej szczegółowo sposób, w jaki będzie kontynuowana budowa sieci szerokopasmowych. Celem jest zapewnienie każdemu Polakowi dostępu do szybkiego internetu.

Z kolei Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (PZIP) poświęcony jest rozbudowie e-administracji i e-usług przyjaznych dla obywateli. Pokazuje, jak rozbudowując istniejące już e-usługi stworzyć system wygodny i skoncentrowany na potrzebach obywateli.
Razem te dokumenty określają, w jaki sposób wydawane będą środki unijne, a także środki z innych źródeł na cyfryzację do 2020 roku tak, by przyczyniły się one do modernizacji kraju. Na realizację programu operacyjnego polska cyfrowa przeznaczonych jest 2 255,6 mln euro.

Z poszczególnym dokumentami można się zapoznać klikając: Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC), Narodowy Plan Szerokopasmowy (NPS) i Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (PZIP).

źródło: mac.gov.pl

Czw., 9 St. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun