Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ruszyły konsultacje w sprawie nowych przepisów o inwentaryzacji sieci

Ruszyły konsultacje w sprawie nowych przepisów o inwentaryzacji sieci fotolia.pl

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozpoczęło konsultację projektu rozporządzenia dot. inwentaryzacji sieci i usług telekomunikacyjnych. Potrwają one do 14 listopada.

Resort podkreśla, że rozporządzenie ma na celu zapewnienie wiarygodnego źródła informacji o pokryciu Polski istniejącą infrastrukturą telekomunikacyjną i publicznymi sieciami telekomunikacyjnymi, zapewniającymi lub umożliwiającymi zapewnienie szerokopasmowej transmisji danych, z odrębnym zaznaczeniem pokrycia łączami światłowodowymi oraz sieciami bezprzewodowymi, budynkami umożliwiającymi kolokację oraz usługami świadczonymi w oparciu o tę infrastrukturę. Dodatkowo wyniki corocznych inwentaryzacji będą wiarygodnym źródłem informacji w celu wyznaczania obszarów potrzebujących wsparcia ze środków unijnych.

Konieczność wydania rozporządzenia wynika ze zmiany delegacji ustawowej tj. poszerzenia zakresu inwentaryzacji o informacje dotyczące usług telefonicznych, usług transmisji danych zapewniających szerokopasmowy dostęp do internetu i usług rozprowadzania programów radiowych i telewizyjnych, świadczonych w oparciu o infrastrukturę telekomunikacyjną i publiczne sieci telekomunikacyjne zapewniające szerokopasmowy dostęp do Internetu.

Celem rozszerzenia zakresu zbieranych danych o usługi oferowane i świadczone oraz informacje dotyczące adresów lub współrzędnych geograficznych budynków i budowli, w których występuje zakończenie sieci przewodowej lub zainstalowany jest terminal sieci bezprzewodowej, jest pozyskanie informacji, które umożliwiają dokonanie oceny stopnia penetracji usługami szerokopasmowymi oraz konkurencyjności w wybranych obszarach geograficznych kraju, z uwzględnieniem dostępności usług oraz infrastruktury sieci telekomunikacyjnych.

Dzięki temu Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie dysponował informacjami o świadczonych usługach telekomunikacyjnych i ich dostępności dla użytkownika końcowego bez konieczności każdorazowego wzywania przedsiębiorców do przekazywania informacji na podstawie art. 6 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne .

Wedlug resortu cyfryzajci zmiana ta pozwoli:

  • zmniejszyć obciążenia przedsiębiorców telekomunikacyjnych wynikające z konieczności realizowania obowiązków przekazywania danych na żądanie Prezesa UKE;
  • zmniejszyć obciążenia przedsiębiorców telekomunikacyjnych związane z przekazywaniem danych w ramach sprawozdawczości wskutek migracji części danych z formularzy sprawozdawczych do Systemu Informacyjnego o Infrastrukturze Szerokopasmowej w celu zapewnienia ich optymalnego wykorzystania;
  • ułatwić procedurę gromadzenia danych i rozwiązać problemy związane z ich aktualizacją, a wynikające z dotychczasowych rozwiązań prawnych, wymuszających w tym celu stosowanie każdorazowo wezwania;
  • zapewnić możliwość optymalnego, a przy tym najmniej inwazyjnego (bez każdorazowego przekazywania przez przedsiębiorcę danych), wykorzystania przez Prezesa UKE danych znajdujących się w zasobach UKE na potrzeby związane z realizacją innych zadań Prezesa UKE wskazanych w art. 192 ust. 1 Pt.
  • zobowiązać przedsiębiorców telekomunikacyjnych do bezwzględnego przekazania danych na potrzeby inwentaryzacji.

Resort przekonuje, że dzięki tej zmianie, inwentaryzacja będzie kompletna, ponieważ dane przekazywane będą przez wszystkie główne kategorie podmiotów działających na rynku telekomunikacyjnym w kraju. Jest to niezbędne do osiągnięcia celu inwentaryzacji, która ma przedstawiać rzeczywiste pokrycie kraju infrastrukturą telekomunikacyjną oraz świadczonymi i możliwymi do zaoferowaniana na niej usługami.

Dotychczas dane odnośnie świadczonych i możliwych do zaoferowania usług telekomunikacyjnych przekazywane były przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych na podstawie art. 6 Pt (wezwanie Prezesa UKE). Dzięki zaproponowanym zmianom podmioty zobowiązane do przekazania informacji będą posiadały większą przejrzystość sprawozdawczą w danym roku i odpowiednio wcześniej będą znały informacje o terminie dostarczenia stosownych danych. Stosowany dotychczas mechanizm przekazywania danych, w okresie 30 dni od daty otrzymania wezwania Prezesa UKE, budził niepewność sprawozdawczą po stronie podmiotów zobowiązanych do przekazywania wymaganych informacji. Znajomość terminu spełnienia obowiązku pozwala na lepsze planowanie i zarządzenie w przedsiębiorstwie. Nałożenie ww. obowiązku wpłynie również na zmniejszenie kosztów ponoszonych przez budżet UKE, w związku z coroczną wysyłką ponad 9 tys. wezwań i ich dalszą obróbką.

Uwagi do projektu można zgłaszać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., za pomocą skrzynki podawczej ePUAP oraz pocztą tradycyjną pod adresem Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa.

Źrodło: MAC, polskaszerokopasmowa.pl

Sob., 26 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka