Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy obierają kurs na 2020 rok

Samorządy obierają kurs na 2020 rok fotolia.pl

Ponad 5,5 tys. przedstawicieli władz regionalnych i miejskich z Europy będzie wymieniać poglądy i stanowiska na temat sposobów ponownego skierowania Europy na drogę wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy oraz zwiększenia konkurencyjności za pomocą nowych inwestycji w ramach polityki regionalnej UE.

Coroczne spotkanie „OPEN DAYS — Europejski Tydzień Regionów i Miast” odbędzie się – po raz 11. – w dniach 7-10 października w Brukseli. Podczas tego czterodniowego wydarzenia, będącego największą imprezą tego typu, decydenci, politycy i eksperci wezmą udział w debacie na temat kluczowych wyzwań, jakim w najbliższym czasie musi stawić czoła polityka regionalna UE. Wydarzenie odbywa się w okresie finalizowania fundamentalnych reform oraz w decydującej fazie planowania programów na lata 2014-2020. Gospodarzami dni otwartych będą Johannes Hahn, komisarz UE ds. polityki regionalnej oraz Ramón Luis Valcárcel, przewodniczący Komitetu Regionów, a przemówienie inauguracyjne wygłosi Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej.

Sesja inauguracyjna obejmować będzie dyskusję panelową dotyczącą centralnej roli polityki regionalnej UE w zakresie sprzyjania wzrostowi gospodarczemu i ożywieniu koniunktury w Europie. Tuż przed wydarzeniem komisarz Hahn powiedział: „Tegoroczne OPEN DAYS stanowią punkt wyjścia w odniesieniu do sposobów inwestowania i planowania funduszy UE w ciągu najbliższych siedmiu lat. Odbywają się one w decydującym momencie dla polityki regionalnej UE. Negocjacje dotyczące reformy polityki weszły w końcową fazę, a regiony współpracują bardzo blisko ze służbami Komisji w zakresie przygotowania gruntu i zaprezentowania swoich strategii dotyczących następnej generacji programów. W ramach nowej, zreformowanej polityki oferujemy regionom autentyczną możliwość inwestowania w przyszły wzrost gospodarczy i dobrobyt. Reforma polega na skierowaniu uwagi na priorytety inwestycyjne i jednoczesnym wykorzystaniu mocnych stron naszych miast i regionów. Z niecierpliwością oczekuję debaty na temat sposobu, w jaki polityka regionalna może pomóc przekształcić miasta i regiony i uczynić je bardziej konkurencyjnymi oraz skierować je na drogę wzrostu gospodarczego i nowych miejsc pracy.”

Przewodniczący Komitetu Regionów Ramón Luis Valcárcel dodał: „Zreformowana polityka spójności właśnie wchodzi w życie; jej celem jest jak najszybsze dostarczenie skutecznych narzędzi służących do wsparcia ożywienia gospodarczego i zwiększenia zatrudnienia. Władze lokalne i regionalne podejmują wyścig z czasem, by zagwarantować, że realizacja planów inwestycyjnych na lata 2014-2020 rozpocznie się w nadchodzącym roku. Komitet Regionów jest zdeterminowany, by pomóc regionom w wygraniu tego wyścigu i jednoczesnym opracowaniu projektów i strategii najwyższej jakości. W tym kontekście OPEN DAYS 2013 stanowić będą doskonałą okazję dla kluczowych podmiotów polityki regionalnej do zapoznania się z nowymi narzędziami i przepisami, jak również dzielenia się najlepszymi rozwiązaniami przyczyniającymi się do wzrostu gospodarczego regionów Europy.”

OPEN DAYS odbywają się w tym roku pod hasłem „Europejskie regiony i miasta obierają kurs na 2020 r." i obejmują 100 warsztatów poświęconym następującym zagadnieniom:

  • Zarządzanie zmianami 2014-2020: innowacyjne podejścia do wdrażania przyszłych priorytetów inwestycyjnych (np. zintegrowane inwestycje terytorialne, wspólne plany działania, kwestie dotyczące zarządzania, instrumenty finansowe, itp.).
  • Synergia i współpraca: między różnymi unijnymi, krajowymi i regionalnymi strategiami politycznymi poprzez łączenie różnych źródeł finansowania. Zostaną zbadane różne podejścia do współpracy, takie jak strategie makroregionalne lub współpraca między administracją krajową, regionalną i miejską oraz instytucjami eksperckimi.
  • Wyzwania i rozwiązania: ocenie zostaną poddane wspólne wyzwania regionów i obszarów miejskich Europy; zostaną również zaproponowane praktyczne rozwiązania, np. w zakresie dostępu MŚP do kredytów, a także do rynków światowych, bezrobocia osób młodych, wyzwań demograficznych, gospodarki odpadami, gospodarki wodnej i zarządzania ryzykiem klęsk żywiołowych, zatorów komunikacyjnych, zanieczyszczenia lub wysokiego zużycia energii.

Źródło: www.europa.eu 

Pt., 4 Prn. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna