Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polska Południowa razem

Polska Południowa razem fotolia.pl

Doceniając znaczenie współpracy województwo małopolskie i województwo śląskie postanowiły opracować wspólny dokument strategiczny dla obu regionów. Celem nadrzędnym wspólnej „Strategii dla Rozwoju Polski Południowej do roku 2020” jest uczynienie z Polski Południowej nowoczesnego i atrakcyjnego regionu Europy.

Ma to nastąpić dzięki realizacji trzech celów strategicznych:

  1. Pierwszy z nich jest zorientowany na wzmacnianie relacji i integrację Europolu śląsko-krakowskiego: Europol śląsko-krajowski obszarem koncentracji innowacyjności i kreatywności, wyznaczającym trendy rozwojowe i wpisującym się w sieć najdynamiczniej rozwijających się metropolii europejskich. Przewidziane w ramach tego celu kierunki działań to:
    1. wykorzystanie potencjałów uczelni oraz jednostek badawczo-rozwojowych na rzecz wykreowania silnego i rozpoznawalnego centrum naukowego;
    2. wykreowanie i wspieranie inteligentnych specjalizacji regionalnych gospodarek w oparciu o potencjał obydwu aglomeracji miejskich;
    3. tworzenie dynamicznego ośrodka kultury rozpoznawalnego wśród metropolii europejskich;
    4. tworzenie struktur pozwalających na transfer zasobów.
  2. Drugi cel jest zorientowany na łączenie aktywności podmiotów i potencjałów endogenicznych całego makroregionu oraz poszerzenie możliwości współpracy i realizowania projektów rozwojowych w Polsce południowej: Polska Południowa przestrzenią partnerskiej współpracy na rzecz efektywnego wykorzystywania możliwości rozwojowych. Przewidziane kierunki działań to:
    1. współpraca podmiotów nakierowana na rozwijanie kapitału ludzkiego makroregionu;
    2. wspólne tworzenie sieciowych produktów łączących podmioty i obszary makroregionu;
    3. infrastrukturalne integrowanie przestrzeni województw;
    4. rozwijanie współpracy w zakresie ochrony środowiska i zabezpieczenia przed sytuacjami kryzysowymi.
  3. Trzeci cel strategiczny zorientowany jest na wzmacnianie pozycji makroregionu w otoczeniu, w szczególności dzięki zwiększaniu atrakcyjności makroregionu dla podmiotów w otoczeniu: Polska Południowa miejscem przyciągającym ludzi, podmioty i inicjatywy wzmacniające potencjały makroregionu. Założone kierunki działań to:
    1. tworzenie pakietowych produktów turystycznych wykorzystujących potencjał obydwu województw;
    2. przyciąganie i organizacja wydarzeń o znaczeniu krajowym i międzynarodowym;
    3. kreowanie oferty inwestycyjnej;
    4. lobbing na rzecz makroregionu.

Doceniając znaczenie współpracy województwo małopolskie i województwo śląskie postanowiły opracować wspólny dokument strategiczny dla obu regionów. Celem nadrzędnym wspólnej „Strategii dla Rozwoju Polski Południowej do roku 2020” jest uczynienie z Polski Południowej nowoczesnego i atrakcyjnego regionu Europy.

Ma to nastąpić dzięki realizacji trzech celów strategicznych:

1.       Pierwszy z nich jest zorientowany na wzmacnianie relacji i integrację Europolu śląsko-krakowskiego: Europol śląsko-krajowski obszarem koncentracji innowacyjności i kreatywności, wyznaczającym trendy rozwojowe i wpisującym się w sieć najdynamiczniej rozwijających się metropolii europejskich. Przewidziane w ramach tego celu kierunki działań to:

1)      wykorzystanie potencjałów uczelni oraz jednostek badawczo-rozwojowych na rzecz wykreowania silnego i rozpoznawalnego centrum naukowego;

2)      wykreowanie i wspieranie inteligentnych specjalizacji regionalnych gospodarek w oparciu o potencjał obydwu aglomeracji miejskich;

3)      tworzenie dynamicznego ośrodka kultury rozpoznawalnego wśród metropolii europejskich;

4)      tworzenie struktur pozwalających na transfer zasobów.

2.       Drugi cel jest zorientowany na łączenie aktywności podmiotów i potencjałów endogenicznych całego makroregionu oraz poszerzenie możliwości współpracy i realizowania projektów rozwojowych w Polsce południowej: Polska Południowa przestrzenią partnerskiej współpracy na rzecz efektywnego wykorzystywania możliwości rozwojowych. Przewidziane kierunki działań to:

1)      współpraca podmiotów nakierowana na rozwijanie kapitału ludzkiego makroregionu;

2)      wspólne tworzenie sieciowych produktów łączących podmioty i obszary makroregionu;

3)      infrastrukturalne integrowanie przestrzeni województw;

4)      rozwijanie współpracy w zakresie ochrony środowiska i zabezpieczenia przed sytuacjami kryzysowymi.

3.       Trzeci cel strategiczny zorientowany jest na wzmacnianie pozycji makroregionu w otoczeniu, w szczególności dzięki zwiększaniu atrakcyjności makroregionu dla podmiotów w otoczeniu: Polska Południowa miejscem przyciągającym ludzi, podmioty i inicjatywy wzmacniające potencjały makroregionu. Założone kierunki działań to:

1)      tworzenie pakietowych produktów turystycznych wykorzystujących potencjał obydwu województw;

2)      przyciąganie i organizacja wydarzeń o znaczeniu krajowym i międzynarodowym;

3)      kreowanie oferty inwestycyjnej;

4)      lobbing na rzecz makroregionu.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE
Pon., 3 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski