Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiaty walczą z terroryzmem

Powiaty walczą z terroryzmem fotolia.pl

„Na granicy terroryzmu – szkolenia z zakresu reagowania kryzysowego" to tytuł nowego projektu, który realizowany jest przez Komendę Główną Policji w partnerstwie ze Związkiem Powiatów Polskich w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

W ramach przedmiotowego projektu odbywać się będą szkolenia wraz z ćwiczeniami z zachowania w sytuacjach kryzysowych, w tym w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Szkolenia są skierowane do przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego, Policji, Straży Granicznej, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, GOPR, WOPR oraz przedstawicieli wszystkich w regionie instytucji odpowiedzialnych za reagowanie kryzysowe z 66 gmin i 21 powiatów zlokalizowanych w rejonie wschodniej granicy Polski. Każde szkolenie przeznaczone jest dla 24 osób z różnych instytucji biorących udział w procesie reagowania kryzysowego w ramach jednego powiatu / gminy.

Celem ogólnym projektu jest usprawnienie funkcjonowania i zacieśnienie współpracy w zakresie reagowania kryzysowego pomiędzy służbami, organami administracji rządowej i samorządowej oraz infrastrukturą krytyczną na obszarze wschodniej granicy Unii Europejskiej.

W trakcie szkoleń planowane jest omówienie procedur oraz potrzeb logistycznych, przećwiczenie procedur związanych między innymi z incydentami i zdarzeniami terrorystycznymi w kontekście reagowania kryzysowego oraz komunikacji kryzysowej, a także wypracowanie wytycznych – zbioru dobrych praktyk i propozycji zmian w obowiązujących przepisach.

Podczas 87 dwudniowych szkoleń, które będą realizowane na terenie województw: podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego zostanie przeszkolonych około 2100 osób. Przed rozpoczęciem szkoleń w każdym z wymienionych województw zaplanowano konferencje promujące – otwierające cykle szkoleniowe kolejno w Rzeszowie, Lublinie, Białymstoku i Olsztynie.

8 listopada br. w Rzeszowie odbyła się pierwsza z konferencji promujących ten projekt. Podczas spotkania omówiono zagadnienia związane ze strategiczną rolą projektu. Omówiono również kwestie związane z zarządzaniem i reagowaniem kryzysowym dotyczące zagadnień charakterystycznych dla terenu województwa podkarpackiego.

Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Podkarpackiej Komendy Wojewódzkiej Policji, Związku Powiatów Polskich, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Politechniki Rzeszowskiej oraz firmy szkoleniowej odpowiedzialnej za realizację szkoleń – ASAP24.

Nie zabrakło również przedstawicieli służb biorących czynny udział w reagowaniu kryzysowym. Liczne grono stanowili przedstawiciele Komend Miejskich i Powiatowych Policji, Służb Granicznych, Powiatowej Straży Pożarnej. Licznie przybyli również reprezentanci Urzędu Wojewódzkiego, Urzędów miejskich oraz Gminnych, Starostw, Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przybyli również pracownicy firm zaliczanych do Infrastruktury Krytycznej, między innymi: PGNiG, Lotos, Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka i inni.

Niedz., 25 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka