Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

15 lat członkostwa Polski w NATO - jak to widzi statystyczny Polak

15 lat członkostwa Polski w NATO - jak to widzi statystyczny Polak fotolia.pl

Od 12 marca 1999 roku Polska jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jak postrzegamy to wydarzenie?

 

Przystąpienie Polski do NATO było jednym z podstawowych celów polskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa w latach 90. Ten strategiczny cel udało się zrealizować 12 marca 1999 roku. Z chwilą uzyskania członkostwa przez Polskę, Sojusz stał się jednym z zasadniczych instrumentów służących zapewnieniu bezpieczeństwa i obronności państwa.

Miesiąc przed 15 rocznicą tego wydarzenia CBOS zapytał Polaków między innymi o ocenę przystąpienia i osobisty stosunek do członkostwa Polski w NATO.

Zdecydowana większość badanych postrzega przystąpienie do NATO, jako ważne wydarzenie w historii naszego kraju – prawie połowa sądzi, że było ono ważne, ale nie pierwszoplanowe, a ponad jedna czwarta uważa je za wydarzenie przełomowe, o znaczeniu historycznym.

W marcu 1999 roku Polska została oficjalnie przyjęta do NATO. Czy Pana(i) zdaniem, przystąpienie do NATO było dla Polski wydarzeniem:

·         Ważnym, ale nie pierwszoplanowym – 46%

·         Przełomowym, o historycznym znaczeniu – 28%

·         Trudno powiedzieć – 12%

·         Tak naprawdę bez znaczenia – 8%

·         W sumie niezbyt ważnym – 6%

A jak wygląda sprawa z poparciem przynależności Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego?

Przynależność naszego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego cieszy się od piętnastu lat niesłabnącym poparciem zdecydowanej większości Polaków (obecnie 62%). Połowa badanych (50%) postrzega członkostwo w NATO, jako gwarancję niepodległości. Większość (51%) uważa, że przynależność do NATO zapewnia Polsce pokój i bezpieczeństwo.

Prezentowane dane pochodzą z badania „Aktualne problemy i wydarzenia” zrealizowanego w dniach 6–12 lutego 2014 roku (badanie zostało przeprowadzone przed zaostrzeniem się sytuacji na Ukrainie – to ważne.)

Źródło: cbos.pl

Wt., 11 Mrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa