Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Więzienie to sanatorium? Przekonaj się sam!

Więzienie to sanatorium? Przekonaj się sam! fotolia.pl

Więzienie to sanatorium? Przekonaj się sam!" to ogólnopolska akcja społeczna oparta na wchodzącej właśnie do kin filmowej "Trylogii więziennej" Janusza Mrozowskiego. Na przestrzeni dwóch miesięcy w kinach studyjnych w całej Polsce odbędą się projekcje wchodzących w skład Trylogii dokumentów. Pokazom towarzyszyć będą spotkania i dyskusje z udziałem reżysera, funkcjonariuszy służby więziennej, policji, sędziów, naukowców oraz osadzonych i byłych osadzonych.
Trylogia więzienna Janusza Mrozowskiego to opowieść o ludziach odsiadujących wyroki w polskich zakładach karnych. Tworzą ją trzy dokumenty: "Bad Boy, cela dla niebezpiecznych" - historia o 28-letnim Damianie odsiadującym wyrok w celi izolacyjnej mieszczącej się na N-ce - oddziale dla więźniów niebezpiecznych (film nominowany do nagrody głównej  na festiwalu IDFA, wyróżniony nagrodą Braci Maysles na 13. Belfast Film Festival), "Bad Girls,cela 77" - dobrze przyjęty na wielu imprezach filmowych, takich jak Jihlava International Documentary Film Festival czy Warszawski Festiwal Filmowy, portret siedmiu więźniarek odbywających karę w Zakładzie Karnym w Lublińcu oraz "Bad Boys, cela 425" - mająca swoją premierę na festiwalu w Cannes filmowa relacja z codziennej walki siedmiu osadzonych, którzy robią wszystko, aby mimo trudnych warunków pozostać ludźmi. Dokumentalista świadomie rezygnuje z własnego komentarza, oddając głos bohaterom.
 
Głównym celem akcji społecznej "Więzienie to sanatorium? Przekonaj się sam!" jest obalenie mitów na temat polskiego więzienia. Poprzez projekcje filmów Mrozowskiego oraz towarzyszące im spotkania i debaty, twórcy projektu chcą przyczynić się do zmiany w stereotypowym sposobie postrzegania przez społeczeństwo zarówno osadzonych jak i  pracowników służby więziennej. Oddając głos tym, którzy bezpośrednio zetknęli się ze światem instytucji izolacyjnych, organizatorzy akcji chcą podjąć swego rodzaju próbę walki z przestępczością.
 
Wsparcia akcji społecznej udzielił wieloletni więzień polityczny PRL prof. Karol Modzelewski.
 
Źródło: www.kampaniespoleczne.pl
Wt., 18 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: