Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Śniadanie przede wszystkim... z cyklu: "W zdrowym ciele zdrowy duch"

Śniadanie przede wszystkim... z cyklu: fotolia.pl

Od tego, czy zjemy i co zjemy na śniadanie, zależy, jak będzie wyglądał nasz dzień. Ten pierwszy posiłek dostarczy nam energii do pracy i nauki.

Zatem, jeżeli zależy nam na zdrowiu i prawidłowym odżywianiu powinniśmy zacząć dzień od przemyślanego, pożywnego śniadania.

Dlaczego trzeba jeść śniadanie?

W pustym żołądku rano wydzielany jest nadmiar kwasów żołądkowych. Kwasy te niszczą śluzówkę i utrudniają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Osoby rezygnujące ze śniadania są bardziej podatne na wyziębienie organizmu lub na spadek glukozy we krwi. Często dochodzi do zawrotów głowy, zasłabnięć. W ciągu dnia osoby te są mniej efektywne i trudniej radzą sobie ze stresem (np. ze stresującą pracą).

Jedzenie śniadań gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Prawidłowo pracuje wówczas układ trawienny, układ krwionośny, nie występują problemy z koncentracją.

Osoby zaczynające dzień od śniadania nie mają problemów z ospałością czy apatią. Są pełne energii i aktywnie wypoczywają.

Zalety jedzenia śniadania:

  • większa odporność na stres,
  • rzadsze chorowanie,
  • lepsza praca układu immunologicznego, 
  • dobre samopoczucie, 
  • efektywna pamięć i koncentracja, 
  • panowanie nad uczuciem głodu (brak napadów „wilczego głodu”), 
  • utrzymywanie stałej wagi.

Aby śniadanie było zdrowe, powinno spełniać kilka ważnych zaleceń:

1. Śniadanie powinno zaspokajać 25 proc. dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze (czyli zawierać ok. 500/600 kcal).

2. Pierwszy posiłek dnia powinien być bogaty w węglowodany, które dostarczają energię, ale powinny być to węglowodany złożone, nie proste.

Preferowane są pokarmy o niskim indeksie glikemicznym, dzięki którym utrzymujemy uczucie sytości aż do południa i nie odczuwamy głodu, który często pojawia ok. 10-11. Wysoki indeks glikemiczny oznacza, ze wyrzut glukozy do krwi jest szybki, ale energia otrzymana w ten sposób szybko znika (stąd potrzeba zjedzenia czegoś już po 2-3 godzinach). Dlatego zamiast słodkich, bogatych w glukozę dżemów o wysokim indeksie glikemicznym, lepiej wybrać pełnoziarniste produkty, z których energię można czerpać przez wiele godzin.

3. Dobre śniadanie, to śniadanie bogate w witaminy i minerały. Dzięki niemu odpowiadamy na potrzeby organizmu już od początku dnia.

4. Nie należy również zapominać o proteinach, które wspomagają utratę zbędnych kilogramów i pomagają wypracować sylwetkę marzeń.

5. Ważna jest nie tylko zawartość śniadania, ale także sposób jego spożywania. Śniadanie w biegu oraz śniadanie spożywane dopiero w pracy jest wyjątkowo niezalecane przez dietetyków.

Należy zjeść śniadanie niedługo po wstaniu z łóżka, aby „obudzić” także swój metabolizm. Jedzenie w pośpiechu i stresie natomiast skutkuje zwiększeniem się ryzyka niestrawności, a nawet wrzodów żołądka .

Przykładowe śniadania, które zapewnią nam zdrowie i energięna cały dzień:

  • miseczka płatków z mlekiem (szczególnie polecane są płatki owsiane i musli, które są bogate w błonnik i mają niski indeks glikemiczny), owoc lub sok owocowy (najlepiej naturalny sok z miąższem, który także zawiera błonnik), warzywo o niskim indeksie glikemicznym (marchewka, ogórek, cukinia itd.);
  • płatki owsiane z jogurtem z dodatkiem owoców, np. jabłek, a do picia yerba mate;
  • kromka chleba pełnoziarnistego (zawiera bardzo dużo błonnika) z szynką, rzodkiewką i liściem sałaty (lub innymi warzywami, ich ilość jest praktycznie nieograniczona, gdyż mają niski indeks glikemiczny i dużo błonnika), herbata zielona z dodatkiem cytryny.

Pamiętajmy, śniadanie to najważniejszy posiłek dnia!

Źródło: forumzdrowia.pl, abczdrowie.pl, jejzdrowie.pl oraz nazdrowie.pl

Niedz., 12 St. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa