Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Niebezpieczny skurcz podczas jazdy - co robić? Kącik motoryzacyjny (cz.59)

Niebezpieczny skurcz podczas jazdy - co robić? Kącik motoryzacyjny (cz.59) fotolia.pl

Skurcz mięśni to problem, który może dopaść każdego kierowcę spędzającego wiele godzin w trasie. Zdarza się, że ból jest tak duży i nagły, że uniemożliwia prowadzenie samochodu, powodując niebezpieczne sytuacje na drodze. Jak zatem zapobiegać występowaniu skurczu oraz co robić gdy nas już złapie?

 

 Skąd bierze się skurcz podczas jazdy?
Skurcz podczas jazdy może być powodowany napięciem mięśni i długo utrzymywaną pozycją siedzącą.

Co zrobić, gdy nas dopadnie?
Najlepiej zatrzymać pojazd na poboczu. Ze skurczem można walczyć na kilka sposób. Jeśli możemy – warto wyjść z samochodu i postać chwilę lub pochodzić. Mięśnie można także rozmasować. Jeśli musimy jechać dalej, to najlepszą techniką jest wyprostować nogę, dotykając podłogi samochodu i zagiąć palce stopy do góry, w stronę kolana. Czasem zdarza się, że skurcz nie jest silny, ale jeśli nie przerwiemy wykonywanej czynności, np. nie zdejmiemy nogi z pedału, skurcz nagle się nasili, powodując zesztywnienie kończyny.

Jak zapobiegać/ przeciwdziałać skurczom?
Najprostszym sposobem na uniknięcie skurczu są regularne przerwy robione podczas podróży, choćby co 2 godziny dajmy odpocząć naszym mięśniom. Przespacerujmy się podczas naszego postoju. Zróbmy dwa przysiady, rozciągnijmy mięśnie.

Bardzo ważne jest również to, aby zajmować odpowiednią, wygodną dla nas pozycję za kierownicą

Zatem, aby prawidłowo siedzieć za kierownicą:

  • Jak największa powierzchnia ud powinna być wsparta na siedzeniu.
  • Należy sprawdzić właściwą odległość od kierownicy, opierając plecy o fotel, jednocześnie dotykając nadgarstkiem górnej części kierownicy.
  • Koło kierownicy należy trzymać lewą ręką na godzinie 9.00, a prawą na godzinie 15.00.
  • Nie należy siedzieć zbyt daleko od pedałów, ponieważ może to powodować dodatkowe nadwyrężenie górnej partii pleców oraz szyi.
  • Plecy trzeba trzymać prosto, aby zminimalizować wystąpienie bólu pleców i nóg.

Dodatkowo można np. w aptece kupić sobie suplement z magnezem i potasem (ich niedobór powoduje skurcze) i wrzucić tabletkę do półlitrowej wody którą ma się często pod ręką podczas jazdy. Zwykle napoje izotoniczne też niwelują braki mikroelementów.

Pamiętaj, że niespodziewany, niechciany, nagły skurcz jest bardzo niebezpieczny, odciąga naszą koncentrację od panującej sytuacji na drodze, co może mieć tragiczne konsekwencje - nie bagatelizujmy zagrożenia!

Źródło: forumsamochodowe.pl, szkolajazdyrenault.pl oraz strefakulturalnejjazdy.pl

Pt., 3 St. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa