Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Chroniąc się przed upałem nie zapominajmy o naszych pupilach!

Chroniąc się przed upałem nie zapominajmy o naszych pupilach! fotolia.pl

Lato to pora roku szczególnie trudna nie tylko dla osób starszych i dzieci, które nie powinny w godzinach południowych przebywać na słońcu, z powodu wysokich temperatur cierpią także zwierzęta. Postarajmy się im trochę ulżyć!

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad postępowania, które pozwolą naszym pupilom przetrwać tą upalną porę roku:

  1. Najważniejszą zasadą jest zapewnienie zwierzęciu swobodnego dostępu do czystej, świeżej wody. Podczas upałów zwierzę szybko traci wodę z organizmu, dlatego musi ją stale uzupełniać. Stąd jego zwiększone zapotrzebowanie na płyny (jeśli nie będzie mógł napić się wody, może dojść do odwodnienia, które jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla młodych zwierząt).
  2. Powinniśmy też zadbać o to, by nasz pupil miał możliwość schronienia się w zacienionym miejscu. Jeśli pies przebywa w domu lub mieszkaniu, pozwólmy mu leżeć na chłodnej podłodze w łazience lub na schodach. Jeśli pies mieszka w budzie, postawmy ją w cieniu. Jeśli jesteśmy posiadaczami małych zwierzątek: królików, chomików, świnek morskich, żółwi czy kanarków, nie stawiajmy ich klatek na balkonie czy na oknie. Im mniejsza masa ciała, tym zwierzak jest bowiem bardziej narażony na udar cieplny.
  3. W żadnym wypadku nie wolno podczas upału zostawiać zwierzęcia w zamkniętym samochodzie! Zamknięty samochód działa wtedy jak piekarnik – temperatura wewnątrz pojazdu rośnie bardzo szybko, może osiągnąć nawet 70 stopni Celsjusza, co w skrajnych przypadkach może spowodować uduszenie i śmierć naszego pupila.
  4. Unikajmy spacerów w pełnym słońcu. Starajmy się wychodzić z naszymi czworonogami wcześnie rano lub wieczorem, a gdy już musimy zrobić to po południu, wybierajmy parki bądź lasy, gdzie znajduje się dużo zacienionych miejsc.
  5. Aby ochłodzić zwierzaka w upalny dzień, warto spryskać go od czasu do czasu wodą ze spryskiwacza lub przykryć go wilgotnym ręcznikiem.
  6. Jeśli wyjedziemy na wakacje, postarajmy się, aby co najmniej raz dziennie ktoś odwiedzał nasz dom i dbał o naszego zwierzaka. Jest to o wiele lepszy sposób niż zabieranie naszego pupila ze sobą, gdyż każda zmiana otoczenia jest dla niego bardzo stresująca.

Pamiętajmy!

Pomagajmy także bezpańskim zwierzakom. Zatroszczmy się o bezdomne psy, o podwórkowe czy śmietnikowe koty oraz o ptaki.

Źródło: amazoniazoo.pl, vetopedia.pl oraz zwierzeta-domowe.pl

Niedz., 14 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa