Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kulturalny turysta na wakacjach. Jak zwiedzać zabytki sakralne (cz.3) Pagoda

Kulturalny turysta na wakacjach. Jak zwiedzać zabytki sakralne (cz.3) Pagoda fotolia.pl

Pagoda (z języka portugalskiego „pagode” - bożyszcze, z sanskryckiego „bhagavat” - boski, szczęśliwy) to europejska nazwa dla buddyjskich świątyń, i innych budowli kultowych znajdujących się w południowej i wschodniej Azji (głównie Chiny, Japonia, Korea).

Pagody budowano zazwyczaj w kształcie ośmiobocznej wieży o 5, 7, 9 lub 13 kondygnacjach, wydzielonych daszkami z wygiętymi ku górze narożami. Piętra wg symboliki buddyjskiej przedstawiają sfery niebiańskie. Prawdopodobnie kształt pagody wywodzi się z formy stupy. Pagody budowano z drewna, cegły, kamienia, często były bogato zdobione złoceniami, dekoracją rzeźbiarską, polichromią, laką itp.

Pagoda, to idealne miejsce dla zasmakowania buddyjskiej kultury, jednak zwiedzając je powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad:

1. Ubranie i obuwie
Przebywając w świątyni należy być odpowiednio ubranym. Najbardziej zwracana jest uwaga na to, aby mieć przykryte ramiona, brzuch i kolana oraz odkrytą głowę. Ponadto, przy wejściu do pagody, zdejmuje się buty. Przy czym, za nietakt uważane jest pokazywanie spodów bosych stóp oraz wskazywania na coś przy użyciu stopy.

2. Postawa
Do dozwolonych pozycji przyjmowanych w pogodzie, zarówno przez wiernych jak i turystów, zalicza się siedzenie oraz klęczenie. Jednak, należy unikać siedzenia zarówno ze skrzyżowanymi, jak i wyciągniętymi do przodu nogami.

3. Zachowanie
W pagodzie wymagany jest spokój, charakterystyczny dla świątyń sakralnych. Turyści powinni mieć na względzie także inne osoby, modlące się w świątyni. Ponadto, z dużą obrazą przyjmowane jest przechodzenie nad modlącymi się osobami oraz podawanie dłoni na przywitanie. W zamian, należy zastosować lekki ukłon z dłońmi złożonymi do modlitwy. Podczas zwiedzania świątyni nie wolno dotykać relikwii i pozostałych świętych przedmiotów. Nie należy także wskazywać na święte przedmioty lewą ręką. Nie wolno także wnosić do świątyni wyrobów ze skóry, gdyż może to zostać odebrane jako obraza i znieważenie. Będąc wyznawcą innej religii, należy również zwracać się z szacunkiem do wyświęconych mnichów buddyjskich. Mile widziane jest także składanie ofiar.

Najsłynniejsze pagody znajdują się Chinach to m.in.: Wielka i Mała Pagoda Dzikich Gęsi w Sian (VII-VIII w.), w Japonii tzw.: Żelazna Pagoda w Kajfengu (ok. 1040).

Źródło: abcbangkok.pl oraz ocac.pl

Pon., 1 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa