Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Z finansami za pan brat". Międzynarodowy Fundusz Walutowy

fotolia.pl

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (z ang. International Monetary Fund, IMF) jest międzynarodową organizacją, działającą w ramach ONZ, zajmującą się kwestiami stabilizacji ekonomicznej na świecie. Dostarcza pomocy finansowej zadłużonym krajom członkowskim, które w zamian są zobowiązane do dokonywania reform ekonomicznych i innych działań stabilizujących.

 Trochę historii…

Międzynarodowy Fundusz Walutowy został założony podczas konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych United Nations Monetary and Financial Conference, która odbyła się w dniach 01-22.07.1944r. w Bretton Woods w Stanach Zjednoczonych. Również wtedy powołano Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, powszechnie znany jako Bank Światowy (World Bank). Formalnie MFW powstał jednak dopiero rok później, kiedy to 27.12.1945r. 29 państw-założycieli podpisało tzw. warunki porozumienia (Articles of Agreement). Cele statutowe Funduszu, uzgodnione jeszcze w 1944r., do dzisiaj nie uległy zmianie. Pierwsze posiedzenie Rady Gubernatorów MFW odbyło się w marcu 1946r. w Savannah w USA. Podjęto tam decyzję o ulokowaniu siedziby organizacji w Waszyngtonie oraz wybrano pierwszy Komitet Wykonawczy.

Członkowie

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zrzesza obecnie 188 państw. Polska należała do MFW od chwili jego założenia do 1950r., kiedy to wystąpiła z niego, by następnie, po złożeniu w 1981r. wniosku o ponowne przyjęcie, zostać w 1986r. jego członkiem.

Organy

Na czele MFW stoi Dyrektor Generalny, którego kadencja trwa 5 lat. Tradycyjnie na to stanowisko wybierany jest Europejczyk.
Najważniejszym organem MFW, odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji jest Rada Gubernatorów. Składa się ona głównie z ministrów finansów poszczególnych państw oraz prezesów banków centralnych. Na corocznych spotkaniach Rady zatwierdzany jest budżet, wprowadzane są zamiany statutowe oraz zatwierdzane raporty i umowy. Organami doradczymi są Międzynarodowy Komitet Monetarny i Finansowy Rady Gubernatorów (dawnej zwany Komitet Tymczasowy) oraz Komitet Rozwoju. Oba komitety liczą 24 członków.
Za realizacje działań odpowiada Rada Wykonawcza (nazywana także Radą Administracyjną). Zrzesza ona 24 Dyrektorów Wykonawczych oraz ich zastępców, przewodniczy jej Dyrektor Generalny MFW. Stałymi dyrektorami są przedstawiciele sześciu najbogatszych państw, pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję. Rada Wykonawcza podejmuje decyzje w podstawowych sprawach całej organizacji, m.in. w przyznawaniu i regulowaniu kredytów. Poza tym w skład MFW wychodzą Departamenty regionalne (Afryka, Azja i Pacyfik, Europa, Środkowy Wschód i Azja Centralna oraz Półkula Zachodnia) i funkcjonalne (np. prawny, walutowy, finansowy).

Wytyczne i funkcje

Wytyczne polityki prowadzonej przez MFW to przede wszystkim:

  1. Popieranie międzynarodowej współpracy walutowej dzięki powołaniu stałej instytucji konsultacji i współpracy w dziedzinie międzynarodowych problemów walutowych.
  2. Ułatwienie ekspansji i wzrostu handlu międzynarodowego, wzrostu zatrudnienia, utrzymywania realnych dochodów i zasobów produkcyjnych krajów członkowskich.
  3. Popieranie stabilizacji kursów, utrzymywanie uporządkowanej wymiany między krajami członkowskimi, unikanie deprecjacji walut inspirowanej przez rywalizację.
  4. Dążenie do stworzenia wielostronnego systemu płatności i rozliczeń transakcji bieżących oraz do eliminowania ograniczeń wymiany walutowej, hamujących rozwój handlu.
  5. Dostarczanie członkom środków finansowych na określony okres i na odpowiednich warunkach, w celu wyrównania przejściowej nierównowagi bilansów płatniczych bez środków wywołujących zaburzenia w rozwoju tych krajów i gospodarki światowej.
  6. Działanie w celu zmniejszenia czasu i wielkości nierównowagi bilansów płatniczych.

W celu realizacji wymienionych zadań MFW pełni cztery istotne funkcje:

  1. Regulacyjną – polegającą na ustanawianiu norm i wzorców działania w sferze międzynarodowych stosunków finansowych.
  2. Kredytową – przez dostarczenie krajom członkowskim dodatkowych źródeł finansowania w postaci różnych kredytów.
  3. Konsultacyjną – przez usługi konsultacyjne i współpracę krajów członkowskich oraz jako forum wymiany doświadczeń między krajami w radzeniu sobie z problemami natury gospodarczej, m.in. plan Balcerowicza był konsultowany z ekspertem MFW prof. Jeffreyem Sachsem.
  4. Kontrolną – polegającą na nadzorowaniu przez MFW uzgodnionych programów dostosowawczych i weryfikacji celów, na jakie przeznaczane są środki kredytowe.

Kilka słów na koniec…

Niejednokrotnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy był krytykowany za zbyt nieudolne przeciwdziałanie kryzysom, jak np. w Meksyku, Azji czy Argentynie. Rozważane jest wprowadzenie pewnych reform, które usprawniłyby działalności Funduszu.

Mimo wszystko, MFW stanowi istotną organizację międzynarodową, dzięki której stabilizowana jest światowa gospodarka.

Źródło: imf.org, wikipedia.pl, pwe.org.pl oraz financialstabilityboard.org

Pon., 1 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa