Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Z finansami za pan brat" (cz.9) Czym jest dumping i jakie są jego główne rodzaje

fotolia.pl

Dumping to najprościej mówiąc polityka polegająca na sprzedaży swoich produktów za granicę po cenach niższych niż na rynku krajowym lub po cenach niższych od kosztów ich wytworzenia.

Można wyróżnić cztery najbardziej popularne rodzaje dumpingu:

1. Dumping sporadyczny
Jak sama nazwa wskazuje, o takim dumpingu mówimy, gdy zachodzi sporadyczne sprzedawanie. Zazwyczaj wynika on z sytuacji nadzwyczajnych jak na przykład w sytuacji, gdy popyt na dany towar w kraju produkcji gwałtownie spada, bądź na przykład notowany jest wyjątkowy urodzaj w danym roku. Praktyka ta w przypadku, jeśli zdarza się sporadycznie, nie spotyka się na ogół z reakcją kraju przyjmującego.

2. Dumping drapieżny/łupieżczy
Jest to utrzymywana czasowo sprzedaż danego dobra na rynku zagranicznym poniżej ceny krajowej, lub nawet poniżej kosztów wytwarzania, mająca na celu wyeliminowanie konkurentów i uzyskanie pozycji monopolistycznej. Cechą dumpingu łupieżczego jest także to, że po ewentualnym zniszczeniu konkurencji w kraju importera i uzyskaniu pozycji monopolistycznej na jego rynku ceny eksportowanego dobra znacznie wzrastają, co pozwala eksporterowi na realizację zysku monopolistycznego. Ten rodzaj dumpingu jest uznawany za praktykę nieuczciwej konkurencji. W handlu międzynarodowym karze się praktyki tego typu na przykład poprzez nakładanie przez państwo importera karnych ceł (cło antydumpingowe) lub ustanawiania się ograniczenia ilościowe co do importu jakiegoś konkretnego towaru.

3. Dumping stały
Zwany jest również międzynarodową dyskryminacją cenową, ma miejsce wówczas, gdy przedsiębiorstwo mające odpowiednią pozycję monopolistyczną sprzedaje za granicą dany produkt ciągle poniżej kosztów lub po cenie niższej niż na rynku krajowym.

4. Ekodumping
Przejawia się w dokonywaniu eksportu towarów z wykorzystaniem cen zmniejszonych o te wydatki, które są ponoszone w związku z wymogami dotyczącymi ochrony środowiska (pozwala to na uzyskanie niższych cen, niż te ustalone przez przedsiębiorstwa konkurencyjne na rynkach zagranicznych). Środkiem służącym zwalczaniu ekodumpingu są tzw. cła ekologiczne.

Dumping w świetle polskiego prawa:
Dumping, ujęty jako sprzedaż towarów i usług poniżej kosztów ich wytworzenia lub świadczenia albo ich odsprzedaż poniżej kosztu zakupu w celu eliminowania innych przedsiębiorców stanowi według ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji czyn nieuczciwej konkurencji, będący jednym z opisanych przykładów utrudniania innym przedsiębiorcom dostępu do rynku.

Źródło: Encyklopedia księgowego 2010,, - Infor Ekspert Sp. z o.o. ,wikipedia.pl oraz moneymakers.pl

Niedz., 2 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa