Rząd przygotował rozwiązania, które mają umożliwić obojgu pracującym rodzicom godzenie pracy z życiem prywatnym i rodzinnym, w tym szczególnie z wychowywaniem dzieci. Przyjęte przepisy powinny zachęcać ojców do przejmowania części obowiązków związanych z wychowaniem i opieką nad dziećmi.
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje:
- w urlopie wychowawczym wynoszącym 36 miesięcy zostanie wyodrębniony jeden miesiąc, który może wykorzystać wyłącznie drugi z rodziców dziecka;
- podwyższony będzie – z 3 do 4 miesięcy – urlop wychowawczy, który może być wykorzystywany jednocześnie przez oboje rodziców lub opiekunów dziecka;
- urlop wychowawczy może zostać podzielony na 5 części (obecnie 4). Pozwoli to wykorzystać nieprzenoszalną część urlopu wychowawczego jako samodzielną część takiego urlopu.
Istotnym rozwiązaniem jest rezygnacja z niekorzystnego przepisu mówiącego o proporcjonalnym obniżaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego, gdy w roku kalendarzowym po nabyciu prawa do tego urlopu pracownik korzysta z urlopu wychowawczego, a następnie powraca w tym samym roku do pracy. Zgodnie z nowym prawem urlop będzie uszczuplany tylko o czas, w którym osoba przebywa na urlopie wychowawczym.
Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe za osoby przebywające na urlopach wychowawczych finansuje budżet państwa za pośrednictwem ZUS.
Nowe przepisy implementują dyrektywę Rady 2010/18/UE oraz wykonują orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości z 22 kwietnia 2010 r.
Źródło: KPRM