Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Innowacyjny Samorząd - rozdano nagrody

Innowacyjny Samorząd - rozdano nagrody fotolia.pl

Wręczono nagrody w konkursie Innowacyjny Samorząd organizowanym przez Serwis Samorządowej Polskiej Agencji Prasowej. Do konkursu zgłoszono 304 projekty, które nadesłało 181 jednostek.

Konkurs ma na celu promocję różnego rodzaju innowacji. Konkurs przeprowadzony został w pięciu kategoriach: duże miasta (powyżej 200 tys. mieszkańców), gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie, powiaty. W każdej kategorii wyłonieni zostali zwycięzcy a także przyznano kilka wyróżnień.

Poznajmy zwycięzców poszczególnych kategorii:

I) Kategoria duże miasta - zwyciężyła Gdynia za projekt „Gdyński Ogród Deszczowy”

Celem projektu jest zachęcanie mieszkańców do małej retencji wody deszczowej oraz edukowanie na temat roli i znaczenia wody deszczowej w środowisku miejskim. Miasto uruchomiło dotację na założenie ogrodu deszczowego, czyli ekologicznej konstrukcji wykorzystującą deszczówkę na własnej nieruchomości.

II) Kategoria gminy miejskie - Ciechanów za projekt „T-MASTER Inteligentne pojemniki na odpady –  ciechanowska rewolucja dla polskiej gospodarki odpadami”.

Jest to system umożliwiający selektywne przypisywanie ilości i jakości odpadów do każdego użytkownika systemu. Ideą projektu zorganizowanie selektywnej zbiórki odpadów w gospodarstwie domowym.

III) Kategoria gminy miejsko-wiejskie Grodzisk Mazowiecki za projekt „Innowacyjna biblioteka XXI wieku”

To biblioteka naszpikowana najnowszymi technologiami, która zachęca do spędzania w niej wolnego czasu w towarzystwie przyjaciół. Jest to miejsce integracji wielopokoleniowej.

IV) Kategoria gminy wiejskie - Klembów za projekt „Nowoczesny, przyjazne usługi dla mieszkańców elementem rozwoju Gminy Klembów”

Projekt polegał na wprowadzeniu szerokich i kompleksowych usług dla mieszkańców miasta. Rozpoczęło się od uporządkowania infrastruktury komputerowej i telefonicznej w Urzędzie oraz jednostkach organizacyjnych a także wprowadzenia systemu informacji przestrzennej aż po rozbudowę e-usług i wprowadzenie wielu nowoczesnych rozwiązań w oświacie.

V) Kategoria powiaty - powiat Toruński za projekt „EU-geniusz wyruszył labiryntem ze szkoły tajemnic do świata 3D – realizacja partnerskich projektów edukacyjnych współfinansowanych z EFS”.

Projekt wspiera dzieci i młodzież z terenów wiejskich poprzez doposażenie szkół w sprzęt, który pozwala na prowadzenie zajęć szkolnych w formie interaktywnej.

Laureatów wybrała kapituła w składzie:

  • Jacek Paziewski, dyrektor Biura Analiz i Projektów Strategicznych w Ministerstwie Cyfryzacji,
  • Jan Staniłko, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju,
  • Daniel Baliński, zastępca dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej,
  • Rudolf Borusiewicz, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich,
  • Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich,
  • Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP,
  • prof. Stanisław Łobejko, Szkoła Główna Handlowa,
  • dr Tomasz Pilewicz, Szkoła Główna Handlowa.
  • Jacek Pochłopień, redaktor naczelny samorzad.pap.pl

Źródło: https://samorzad.pap.pl/

Śr., 26 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek