Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wrocław miastem zeroemisyjnym? Wrocławscy radni będą głosować nad alarmem klimatycznym

Wrocław miastem zeroemisyjnym? Wrocławscy radni będą głosować nad alarmem klimatycznym fotolia.pl

Podczas sesji Rady Miejskiej wrocławscy radni przyjmą stanowisko w sprawie alarmu klimatycznego. Miasto zdecydowało się nadać priorytet działaniom, które mają powstrzymać negatywne skutki zmian klimatu. W myśl założeń, Wrocław do 2050 roku miałby się stać miastem zeroemisyjnym.

Dyskusja nad zmianami klimatu i katastrofalnych skutków tego zjawiska już od jakiegoś czasu funkcjonuje w przestrzeni publicznej. Poszczególne miasta starają się wyjść naprzeciw konieczności zmian i zaadaptować je. Do miast, które postanowiły działać na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi dołączył Wrocław. Już 5 września 2019 roku radni przyjęli Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu. To strategiczny dokument polityki klimatycznej miasta. Miasto realizuje też konkretne działania, np. program dotacyjny Złap deszcz, uchwałę w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości budynków lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznej, zmianę polityki miasta w zakresie koszenia traw, projekt GrowGreen, polegający na stworzeniu innowacyjnego wzorcowego systemu zieleni w przestrzeniach silnie zurbanizowanych - sześć parków kieszonkowych i zielona ulica czy budowę systemu ścieżek rowerowych oraz parkingów Park&Ride.

Stanowisko w sprawie alarmu klimatycznego to kolejne kroki podejmowane w tym zakresie. Przeprowadzone wcześniej konsultacje społeczne wykazały konieczność zaangażowania się Wrocławia w proces redukcji emisji dwutlenku węgla, która jest w głównym stopniu odpowiedzialna za zmiany klimatu oraz dostosowania miasta do skutków tych zmian, takich jak: ekstremalne fale upałów, ulewne deszcze czy miejska wyspa ciepła. A jakie konkretne plany władze Wrocławia chcą wcielić w życie? Przede wszystkim postawić na tereny zielone i ich rozwój, zatrzymywanie i ponowne korzystanie z wód opadowych czy wdrażanie rozwiązań, które swoje działanie opierają na czystej energii. - Stopniowo wprowadzamy również rozwiązania polegające na korzystaniu z energii ze źródeł odnawialnych, fotowoltaiki. Priorytetem jest dla nas to, żeby Wrocław do 2050 r. stał się miastem zeroemisyjnym – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Czw., 17 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn