Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Relaks kosztem bezpieczeństwa. NIK o kąpieliskach w Lubuskiem

Relaks kosztem bezpieczeństwa. NIK o kąpieliskach w Lubuskiem fotolia.pl

Jak informuje Najwyższa Izba Kontroli, większość ze skontrolowanych gmin województwie lubuskim nie zapewniła bezpieczeństwa w miejscach wyznaczonych do kąpieli. NIK stwierdziła szereg nieprawidłowości poczynając od braku właściwego sprzętu ratowniczego, naruszenia terminu badań jakości wody, kończąc na braku stałej obecności ratowników. Według danych policji w 2016 r. utonęły 504 osoby, w 2017 - 449 a od 1 kwietnia do 5 sierpnia 2018 r. - 291 osób.

Województwo lubuskie jest jednym z najbardziej zasobnych w jeziora regionów Polski skłoniło NIK do sprawdzenia, jak gminy z tego terenu zapewniają bezpieczeństwo w miejscach wykorzystywanych do kąpieli.

Kontrolę przeprowadzono w 15 lubuskich gminach. Objęła lata 2016 - 2017.

W większość, tj. 13 z 15 skontrolowanych gmin nienależycie zapewniła bezpieczeństwo w miejscach wykorzystywanych do kąpieli. Brakowało sprzętu ratunkowego, urządzeń sygnalizacyjnych i ostrzegawczych, sprzętu medycznego, leków i artykułów sanitarnych. 7 gmin nie zapewniło stałej kontroli ratowników. Ponad połowa skontrolowanych gmin (8) nie utworzyła w miejscach wykorzystywanych do kąpieli wymaganych stanowisk do obserwacji dla ratowników. Również 8 gmin nie dopełniła obowiązku, bądź częściowo zrealizowała obowiązek, wyznaczenia w miejscach wykorzystywanych do kąpieli stref dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodzika dla dzieci. NIK ustaliła, że w 10 gminach brakowało obowiązkowych tablic informacyjnych, bądź prezentowano niepełne informacje. W większość miejsc nie zapewniono właściwego oznakowania głębokości wody. 10 gmin nie umieściło w ogólnie dostępnym miejscu informacji na temat zasad korzystania z wyznaczonego obszaru wodnego, ograniczeń w korzystaniu z takiego obszaru i sposobu powiadamiania o wypadkach wraz z numerami alarmowymi. W 7 gminach stwierdzono też naruszenie terminu wykonania badania jakości wody.

NIK oceniła, że głównymi przyczynami tych nieprawidłowości i nieskuteczności podejmowanych działań były niewystarczające środki finansowe, którymi gminy dysponowały, jak i zaniedbania, których dopuściły się osoby odpowiedzialne.

NIK ustaliła też, że większość skontrolowanych gmin nieprawidłowo wypełniła obowiązki związane z wyznaczeniem miejsc wykorzystywanych do kąpieli. I tak, 7 z 10 gmin, których obowiązek ten dotyczył, nie uzyskało zgody właściciela akwenu lub przyległego gruntu na zorganizowanie takiego miejsca. Z kolei obowiązku zgłoszenia wyznaczenia miejsc wykorzystywanych do kąpieli właściwemu miejscowo staroście nie zrealizowało 12 spośród 15 gmin objętych kontrolą.

Łącznie NIK sformułowała 39 wniosków do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast dotyczących, m. in.: zapewnienia stałej kontroli przez ratowników wodnych miejsc wyznaczonych do kąpieli, prawidłowego wyposażenia w sprzęt ratunkowy i pomocniczy, urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze (wzrokowe i słuchowe), sprzęt medyczny, leki oraz artykuły sanitarne, przeprowadzania badań jakości wody w wymaganych terminach.

Jednocześnie, w związku z wagą ustaleń kontroli, Prezes NIK zapowiada, że podobna kontrola, ale już o zasięgu ogólnopolskim zostanie przeprowadzona w przyszłym roku. Tymczasem w najbliższych tygodniach zostaną opublikowane dane z kontroli dot. Policji wodnej.

Źródło: NIK

Czw., 9 Sp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska