Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Referendum konsultacyjne. Poznaliśmy pytania

Referendum konsultacyjne. Poznaliśmy pytania fot. Jakub Szymczuk KPRP

Propozycje pytań referendalnych, przedstawionych podczas spotkania Narodowej Rady Rozwoju z udziałem Prezydenta RP, dotyczą między innymi kwestii wsparcia dla rodziny, ochrony prawa do emerytury oraz członkostwa Polski w UE i NATO.

Jako pierwsze miałoby, zgodnie z projektem, zostać zadane pytanie o to, czy obywatele chcą uchwalenia nowej Konstytucji RP lub zmian w obowiązującej.

- Do tej pory uważałem, że pytań w referendum nie powinno być więcej niż 10. Na dziś projekt ten obejmuje 15 pytań, ale ja doszedłem do wniosku, że jestem gotów zgodzić się, żeby tyle pytań zostało zaprezentowanych - powiedział Prezydent na początku spotkania. Dodał, że pozostawia ten temat do przedyskutowania członkom Rady.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że konstytucja z 1997 r. ma już 20 lat. Jego zdaniem należy odbyć dyskusję nad tym, czy postanowienia konstytucji dobrze funkcjonują, i czy spełniają pokładane w niej nadzieje i oczekiwania.

Wśród propozycji pytań znalazły się m.in. te dotyczące zagwarantowania wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych, takich jak świadczenia „500+”, oraz konstytucyjnego zagwarantowania członkostwa Polski w UE i NATO. Oprócz tego obywatele mieliby być pytani o zagadnienia związane z bezpieczeństwem żywnościowym Polski, prawną ochroną ojcostwa, a także o ewentualne wzmocnienie kompetencji Prezydenta.

Jak zapowiedział Prezydent, ostateczne pytania referendalne zostaną zaprezentowane wraz ze złożeniem wniosku o referendum, czyli nie wcześniej niż 20 lipca.

Źródło: www.prezydent.pl 

Pt., 15 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska