Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zostań Samorządowym Liderem Edukacji

Zostań Samorządowym Liderem Edukacji fotolia.pl

Rusza konkurs i program certyfikacji „Samorządowy Lider Edukacji" współorganizowany przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Projekt, w ramach którego przyznawane są prestiżowe certyfikaty i wyróżnienia dla samorządów lokalnych, kierowany jest do gmin i powiatów, które mogą pochwalić się osiągnięciami w rozwoju edukacji i działalności na rzecz młodzieży na swoim terenie.

O przyznaniu certyfikatu „Samorządowy Lider Edukacji" decyduje jury złożone z wybitnych przedstawicieli świata polskiej nauki, którzy specjalizują się w problematyce rozwoju systemu edukacji i promocji szkolnictwa. Komisji konkursowej przewodniczy prof. Dariusz Rott, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, rzeczoznawca Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Certyfikaty „Samorządowy Lider Edukacji" przyznawane są na podstawie oceny zgłoszeń-ankiet wypełnionych i nadesłanych przez samorządy. –Naszym celem jest promowanie gmin i powiatów legitymujących się szczególnymi osiągnięciami w dziedzinie wspierania edukacji, nauki i innowacji w kształceniu, promowanie działaczy samorządowych zasłużonych dla rozwoju edukacji na poziomie lokalnym, a także zwiększanie zainteresowania społeczności lokalnych i mediów działaniami samorządów w dziedzinie edukacji – wyjaśnia Grażyna Kaczmarczyk, prezes Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. -Eksperci, którzy przyznawać będą certyfikaty, mogą docenić zarówno maleńką gminę, która niemałym wysiłkiem budżetowym sfinansowała budowę nowoczesnej szkoły, jak i wielkie miasto, które wraz z uczelnią wyższą pozyskało środki unijne na budowę miasteczka akademickiego. O certyfikat mogą się zatem starać wszystkie samorządy, które dbają o rozwój edukacji, inwestują w bazę szkolną czy podejmują działania, dzięki którym prowadzone przez nich placówki edukacyjne są coraz bardziej atrakcyjne dla uczniów – dodaje.

Zgłoszenia i ankiety, na podstawie których oceniane będą osiągnięcia samorządów, można przesyłać do siedziby Fundacji w terminie do 8 lipca 2011 roku. –Ankieta daje gminom i powiatom możliwość zaprezentowania osiągnięć w sferze edukacji, wspierania nauki i kształcenia młodzieży. Każdą ankietę ocenia niezależnie od siebie troje recenzentów konkursowych. Mogą oni także zapoznawać się z osiągnięciami samorządów przedstawionymi w ankiecie w trakcie wizyt studyjnych w gminie lub powiecie uczestniczącym w programie certyfikacji. Każdy z recenzentów oceniających dane zgłoszenie przyznaje uczestnikowi konkursu od 0 do 50 punktów konkursowych. Wyróżnienie i certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji" przyznamy gminom i powiatom, które uzyskają w procedurze konkursowej co najmniej 80 punktów – tłumaczy Kamila Ruta z Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi w październiku 2011 roku. Wręczenie nagród i certyfikatów będzie miało miejsce podczas uroczystej gali finałowej w Krakowie.

Konkurs "Samorządowy Lider Edukacji" to jeden z dwóch dużych projektów certyfikacji organizowanych przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Drugi, pt. "Uczelnia Liderów", adresowany jest do szkół wyższych mogących pochwalić się osiągnięciami w zakresie kształcenia dla rynku pracy i otoczenia gospodarczego. Uroczysty finał tegorocznej edycji konkursu "Uczelnia Liderów" odbędzie się 1 czerwca br. o godz. 11.00 w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszenia dostępne są na stronie Fundacji

Źródło: www.fundacja-edukacja.org.pl

Niedz., 1 Mj. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka