Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządowcy spotkali się na konferencji o wdrażaniu infrastruktury informacji przestrzennej

Samorządowcy spotkali się na konferencji o wdrażaniu infrastruktury informacji przestrzennej fotolia.pl

Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z całego kraju spotkali się 7 kwietnia w Warszawie na konferencji „Zainspiruj się! Infrastruktura informacji przestrzennej w jednostkach samorządowych". Tematem przewodnim spotkania była problematyka zastosowań geoinformacji w realizacji zadań gmin. Zaprezentowano najlepsze praktyki w zakresie wdrażania systemów informacji przestrzennej w polskich samorządach. Konferencję zorganizowało Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła pani Jolanta Orlińska - Główny Geodeta Kraju. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, biznesu oraz samorządów. Zaproszenie przyjął też reprezentant Norweskiego Urzędu Geodezyjnego i Kartograficznego (Statens Kartverk) oraz gminy Tønsberg z południowej Norwegii.

Zebrani omówili przykłady dobrych praktyk w zakresie zastosowań geoinformacji w procesie planistycznym, w partycypacji społecznej oraz w zarządzaniu środowiskiem przyrodniczym. Uczestnicy wydarzenia zwrócili uwagę na duże znaczenie narzędzi geoinformacyjnych w planowaniu przestrzennym w gminach oraz w efektywnym zarządzaniu obszarami Natura 2000. Podkreślali też możliwość zastosowania geoinformacji w procesie konsultacji społecznych. Wśród poruszanych tematów nie zabrakło również kwestii wdrażania w Polsce postanowień Dyrektywy INSPIRE.

Podczas konferencji zostały podsumowane działania realizowane w ogólnopolskim projekcie Geoinformacja w praktyce - Akademia INSPIRE. Spotkanie stało się okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy gminami.

- Narzędzia geoinformacyjne są obecnie niezbędnym elementem funkcjonowania nowoczesnej gminy. Pozwalają efektywnie zarządzać informacją przestrzenną w ramach jednej instytucji oraz usprawniają współpracę z innymi podmiotami. Dzięki nim urzędy stają się również bardziej przyjazne i dostępne dla społeczności lokalnych. Widzieliśmy to wyraźnie na przykładzie gmin biorących udział w Akademii INSPIRE – mówi Maria Andrzejewska, Dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa. - Szczególnie ważną korzyść widzimy we wzmacnianiu zarządzania środowiskiem przyrodniczym, co jest dla naszego Centrum zagadnieniem kluczowym – dodaje Andrzejewska.

Podczas konferencji wręczone zostały nagrody i wyróżnienia gminom, które zwyciężyły w ogólnopolskim konkursie Akademii INSPIRE. Laureaci konkursu z Bolesławca opracowali internetowy system planowania przestrzennego. Przedstawiciele gminy Tworóg wyznaczyli natomiast przy pomocy narzędzi geoinformacyjnych przebieg drogi krajowej nr 11. Wyróżnienia w konkursie przypadły zespołom z Gorzowa Wielkopolskiego (za projekt dotyczący ustalenia obszarów miasta, które powinny zostać wyłączone spod inwestycji i zabudowy) oraz Zagórza (za opracowanie lokalizacji na terenie gminy biogazowni rolniczej).

Konferencji towarzyszyła wystawa, podczas której zwiedzający poznali rozwiązania i wdrożenia geoinformacyjne przeznaczone dla jednostek samorządu terytorialnego.

Przykłady dobrych praktyki gmin uczestniczących w Akademii INSPIRE zostaną opisane w publikacji, która trafi do wszystkich jednostek samorządowych w kraju.

Źródło: gridw.pl / Anna Kołodziejczyk

Niedz., 10 Kw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka