Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w Sejmie. Samorządy na tapecie

W tym tygodniu w Sejmie. Samorządy na tapecie fotolia.pl

W bieżącym tygodniu odędzie się 61. posiedzenie Sejmu. Wśród spraw omawianych na komisjach sejmowycznalazły się także tematy samorządowe.

Wtorek, 18. lutego

Tego dnia uwagę zwraca posiedzenie komisji edukacji z rozpatrzeniem sprawozdania podkomisji stałej ds. jakości kształcenia i wychowania o pilnym rządowym projekcie z ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty (druk nr 2075) z 22 stycznia. Projekt dotyczy właściwie jednej sprawy – podręczników. Celem nowelizacji jest umożliwienie ministrom edukacji i kultury zlecania opracowywania i wydawania podręczników lub ich części. Jednocześnie, wprowadza się mechanizm dopuszczania do użytku szkolnego tych podręczników z mocy prawa. Ich jakość, w szczególności poprawność merytoryczna, dydaktyczna i wychowawcza, ma być weryfikowana na etapie ich przygotowywania i odbioru.

Podkomisja stała do spraw osób niepełnosprawnych zajmie się rozpatrzeniem resortu infrastruktury na temat warunków przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy dla osób głuchych, w tym ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami w celach zawodowych oraz o wymaganiach i ograniczeniach prawa jazdy wobec osób z niepełnosprawnością narządu słuchu.

Środa, 19. lutego

Komisja ds. kontroli państwowej rozpatrzy odpowiedź rządu na dezyderat nr 13 w sprawie uwarunkowań prawnych dotyczących planowania i realizacji przez gminy zadań w zakresie oświetlenia przestrzeni publicznej. Drugim tematem tego posiedzenia będzie rozpatrzenie projektu dezyderatu w sprawie aktywizacji zawodowej i łagodzenia skutków bezrobocia osób powyżej 50. roku życia.

Komisja zdrowia z kolei rozpatrzy informację ministra zdrowia na temat zmian w zarządzeniu prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania umów w rodzaju: świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej ze szczególnym uwzględnieniem zmian finansowania oraz związanych z tym zagrożeń i ograniczeń dla pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej.

Tego dnia zbierze się również podkomisja nadzwyczajna (komisji infrastruktury) do rozpatrzenia komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (druk nr 1957).

Odpowiedzią na wniosek klubu posłów Solidarna Polska o przedstawienie na posiedzeniu sejmu informacji rządu na temat aktualnej sytuacji opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych oraz środków, jakie podjął rząd, aby pomóc osobom pozbawionym prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, zajmą się posłowie komisji polityki społecznej.

Omawiane już od pewnego czasu zmiany kodeksu wyborczego będą przedmiotem kolejnego posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej temu poświęconej. Członkowie podkomisji będą kontynuować pracę nad projektem ustawy z lipca ubiegłego roku (druk nr 1786). Do tego projektu uwagi krytyczne przedstawił Związek Powiatów Polskich. Stanowisko ZPP można znaleźć tutaj: … . Projekt wpłynął do sejmu w sierpniu ub. roku, w październiku został skierowany do I czytania na posiedzeniu sejmowym, przegłosowano negatywnie wniosek o odrzucenie projektu i skierowało go do komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.

Czwartek, 20 lutego

Podkomisji stałej ds. Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-2020 (komisji ds. UE) resort rolnictwa zaprezentuje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 oraz Program Rybactwo i Morze 2014-2020. Jak już pisaliśmy w DWW kilkakrotnie, środowisko samorządowe wiązało z PROW duże nadzieje, które zostały zawiedzione oddaniem sporej części pieniędzy na dopłaty bezpośrednie oraz brakiem wsparcia dla infrastruktury technicznej. Wnioski strony samorządowej o dokonanie zmian do resortu wciąż płyną. Ciekawe, jak odniosą się do zapisów programu posłowie.

Wspólne posiedzenie komisji samorządu terytorialnego oraz komisji ochrony środowiska będzie poświęcone pierwszemu czytaniu poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o odpadach (druk nr 2119).

Podkomisja stała do spraw rynku pracy o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1949) przedstawi komisji polityki społecznej sprawozdanie ze swojej pracy nad projektem.

Kolejne wspólne posiedzenie komisji samorządu, tym razem z komisją kultury, poświęcone będzie rozpatrzeniu wniosku o powołanie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o rzeczach znalezionych oraz zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 2064).

Dla samorządowców istotne może okazać się także posiedzenie komisji infrastruktury nt. planów likwidacji kolejowych połączeń międzyregionalnych. Zwołane ono zostało w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu. Przepis ten mówi, iż „Na pisemny wniosek co najmniej jednej trzeciej ogólnej liczby członków komisji przewodniczący komisji obowiązany jest zwołać posiedzenie komisji w celu rozpatrzenia określonej sprawy. Zwołując posiedzenie w tym trybie, przewodniczący komisji wyznacza termin posiedzenia tak, aby posiedzenie odbyło się w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w zdaniu pierwszym.”.

Ponownie zbierze się komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów zmian kodeksu wyborczego, by kontynuować prace nad projektem (druk nr 1786). Natomiast rozpatrzeniem przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (druk nr 1633) zajmie się podkomisja nadzwyczajna powołana w tej sprawie.

Piątek, 21 lutego

Z zaplanowanych na ten dzień, dziś wiadomych, dwóch posiedzeń interesujące z pewnością będzie posiedzenie podkomisja nadzwyczajnej do spraw monitorowania negocjacji nowej perspektywy finansowej 2014-2020  (komisji rolnictwa), która wysłucha informacja ministra rolnictwa o złożonych wnioskach, uwagach i opiniach w ramach konsultacji publicznych drugiego projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz – jak to określono – „o ewentualnym sposobie ich uwzględnienia”.

Niedz., 16 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża