Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Partnerstwo zapisane w umowie

Partnerstwo zapisane w umowie fotolia.pl

Czym jest Umowa Partnerstwa. Z jakich programów operacyjnych będzie można korzystać w latach 2014-2020. Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy, samorządy i inne grupy. Te tematy poruszał wiceminister Marceli Niezgoda podczas swojego wystąpienia na XIII Łukowskim Forum Gospodarczym dla regionu.

- Umowa Partnerstwa jest dokumentem „matką" dla programów operacyjnych. Wskazuje ona cele, na które przeznaczone będą fundusze w ramach trzech polityk – spójności, rolnej oraz rybołówstwa. Takie rozwiązanie pozwoli lepiej skoordynować działanie środków europejskich – poinformował wiceminister Niezgoda. Dodał, że przygotowanie dokumentu jest sukcesem Polski w unijnych negocjacjach kształtu przyszłej perspektywy. - W poprzednich latach nie było takiego dokumentu. To my zabiegaliśmy o takie rozwiązanie i osiągnęliśmy sukces.

Wiceminister przedstawił również 11 celów tematycznych (cele, na które będzie można przeznaczać środki unijne w latach 2014-2020), wynikających z rozporządzeń Komisji Europejskiej dotyczących polityki spójności. – Narzędziami, które pozwolą nam inwestować w te cele będą, podobnie jak obecnie, programy operacyjne. W ramach polityki spójności fundusze podzieliliśmy na pięć programów krajowych, jeden makroregionalny dla Polski Wschodniej, programy współpracy terytorialnej oraz szesnaście programów regionalnych, za które pełną odpowiedzialność biorą marszałkowie województw – zapowiedział. Lubelszczyzna, podobnie jak województwa podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie, będzie mogła skorzystać z Programu Polska Wschodnia (PO PW). To dodatkowy instrument wsparcia dla tego makroregionu, który w trakcie prac nad nową perspektywą uznano za Obszar Strategicznej Interwencji.

W forum uczestniczyli m.in. przedstawiciele biznesu i samorządów. Te grupy będą głównymi beneficjentami pieniędzy europejskich w przyszłej perspektywie unijnej. Wsparcie dla tej pierwszej grupy ukierunkowane będzie na wzrost ich konkurencyjności i innowacyjności. Małe i średnie przedsiębiorstwa muszą w większym stopniu opierać swoją ofertę na nowoczesnych rozwiązaniach i być zdolne do samodzielnego ich wytwarzania. Projekty Instytucji Otoczenia Biznesu (parki naukowo-technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości) powinny być skoncentrowane na świadczeniu specjalistycznych usług, na które istnieje realne zapotrzebowanie przedsiębiorców. Wciąż dostępne będą fundusze na samozatrudnienie. Przewiduje się także szersze zastosowanie instrumentów zwrotnych, takich jak pożyczki i poręczenia.

- Samorządy mogą z kolei liczyć na szeroki katalog wsparcia, zbliżony do obecnej perspektywy. Muszą jednak uwzględniać w swych planach efektywność ekonomiczną przedsięwzięć oraz ich wartość dodaną dla gospodarki. Powinny też zadbać o trwałość realizowanych inwestycji. Po 2020 środki unijne nie będą już dostępne w takiej wysokości, dlatego to, co robimy teraz, w przyszłości powinno przynieść jak najlepsze efekty – podsumował.

Organizatorami Forum były Centrum Doradztwa Finansowego w Łukowie, Powiat Łukowski, Miasto Łuków, Gmina Łuków, Loża Siedlecka BCC, Fundacja "Regionalne Inkubatory Przedsiębiorczości" oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ziemi Łukowskiej. Spotkanie odbyło się 8 listopada 2013 r. w Klimkach koło Łukowa.

Źródło: MRR

Pon., 11 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka