Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starosta ma pomysł na „urealnienie ochrony stosunku pracy pracownika-radnego”

Starosta ma pomysł na „urealnienie ochrony stosunku pracy pracownika-radnego” fotolia.pl

Każdy pracodawca zatrudniający radnego musi zwolnić go z obowiązku wykonywania pracy w celu umożliwienia mu brania udziału w pracach organów gminy, posiedzeniach rady i jej komisji.

Mówią o tym trzy ustawy samorządowe: o samorządzie gminnym, o samorządzie powiatowym i o samorządzie wojewódzkim.

Takie uregulowanie, w ocenie starosty pruszkowskiego, jest istotnym obciążeniem organizacyjnym w zakładzie pracy. W szczególności gdy pracownik-radny zajmuje stanowisko samodzielnego specjalisty u małego pracodawcy.

Dlatego starosta pruszkowski proponuje zmiany stosownych ustaw tak, aby pracodawca był informowany o nieobecności radnego z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem.

Starosta zwraca również uwagę na to, że zwolnienie z pracy pracownika-radnego wymaga uprzedniej zgody odpowiedniej rady (sejmiku). Postuluje, aby wyłączyć radę z procesu decyzyjności w odniesieniu do ochrony stosunku pracy pracownika radnego na rzecz sądów pracy. Pracownik – radny powinien korzystać z bezwzględnej ochrony stosunku pracy, ale tylko i wyłącznie ze względu na zdarzenia związane bezpośrednio z wykonywaniem mandatu radnego. W pozostałych przypadkach pracownikowi – radnemu przysługiwać powinna tylko ochrona stosunku pracy na zasadach ogólnych przewidzianych w kodeksie pracy.

Propozycje zdaniem starosty będą urealnieniem ochrony stosunku pracy pracownika-radnego i uwzględnieniem słusznych interesów pracodawcy.

Swoje uwagi starosta przesłał do Marszałka Sejmu RP.

11 października rozpatrzyć je ma sejmowa podkomisja stała ds. ustroju samorządu terytorialnego.

Pt., 6 Prn. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska