Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowelizacja ustawy sankcyjnej

Nowelizacja ustawy sankcyjnej fot.canva

Na podstawie ustawy sankcyjnej można zamrażać środki finansowe i zasoby gospodarcze osób i firm podejrzewanych o wspieranie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Przepisy uzupełniono o instytucję tymczasowego zarządu przymusowego. Zapewnione zostało też wsparcie dla pracowników, świadczących pracę na rzecz przedsiębiorstw objętych sankcjami. MSWiA prowadzi polską listę sankcyjną, jest ona uzupełnieniem listy unijnej - link: www.gov.pl.

Wprowadzono instytucję tymczasowego zarządu przymusowego, aby umożliwić funkcjonowanie części firm objętych sankcjami. W decyzji o ustanowieniu zarządu określony jest m.in. zakres środków, funduszy lub zasobów gospodarczych objętych zarządem. Zarządca ma z jednej strony umożliwić zachowanie ciągłości funkcjonowania firmy, z drugiej strony ma doprowadzić do zbycia udziałów, które przez powiązania osobowe lub kapitałowe mogą być wykorzystywane do wspierania rosyjskiej agresji na Ukrainę lub naruszeń praw człowieka w Rosji i na Białorusi.

Firma objęta sankcjami może wystąpić z wnioskiem o przyznanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na zaspokojenie należności pracowniczych. Jeśli nie wystąpi z takim wnioskiem, wypłata świadczeń będzie mogła nastąpić również na podstawie indywidualnego wniosku pracownika. Wsparcie będzie jednorazowe tj. świadczenia z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń nie będą, wypłacane ponownie dla tych samych pracowników w przypadku ewentualnych następnych postępowań. Świadczenie dotyczące niewypłaconych wynagrodzeń będzie wypłacane co najwyżej przez 3 miesiące.

Nowe przepisy weszły w życie 18 sierpnia 2022r. 

Źródło: MSWiA

Czw., 25 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka