Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Granty dla samorządów za pomysły na innowacje społeczne

Granty dla samorządów za pomysły na innowacje społeczne fotolia.pl

Nawet do 50 tys. złotych grantu oraz wielowymiarowe wsparcie wdrożeniowe otrzymają samorządy lub ich jednostki organizacyjne, które zgłoszą unikalne pomysły na innowacje społeczne wspierające osoby starsze. Jeszcze tylko do 14 lutego br. można złożyć wniosek o grant na przetestowanie pomysłów z zakresu przygotowania mieszkańców JST do starości, budowania sieci wsparcia czy uspołeczniania instytucji samorządowych.

Generator Innowacji Sieci Wsparcia 2 prowadzi obecnie trzeci i ostatni nabór na innowacyjne pomysły, które nie tylko mogą realnie pomóc w realizacji zadań własnych gmin i powiatów w niekonwencjonalny sposób, ale także wspierać starzejące się społeczeństwo i czynić samorządy bardziej przyjaznymi dla ich mieszkańców.

- Poszukujemy pomysłów na innowacje społeczne, czyli działania nowatorskie i nietypowe na skalę Polski. Mogą to być rozwiązania, które już sprawdzono i uznano za skuteczne za granicą lub które były realizowane z sukcesem w innym kontekście czy obszarze – mówi Agnieszka Sokolnicka, koordynatorka projektu Generator Innowacji Sieci Wsparcia 2.

Wśród dotychczas zgłoszonych i inkubowanych pomysłów ze strony samorządów znalazł się np. pakiet opieki wytchnieniowej przetestowany i nadal realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku. Kompleksowe wsparcia dla opiekunów osób w świadczeniu długotrwałej opieki nad osobą zależną zostało bardzo pozytywnie ocenione przez uczestników wsparcia i ewaluatorów zewnętrznych. 

Samorządy zgłosiły również pomysły, które angażują osoby w wieku 60+ do wspierania innych grup mieszkańców zagrożonych wykluczeniem społecznym. Centrum Usług Społecznych w Starachowicach chce stworzyć świetlicę reintegracyjną, w której zachodziłaby wymiana doświadczeń i usług pomiędzy osobami starszymi i osobami bezdomnymi. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach angażuje seniorów wolontariuszy do dostarczania odpowiednio dostosowanych książek (z dużym drukiem) do osób samotnych i z niepełnosprawnościami, stwarzając jednocześnie okazję do kontaktu dla mieszkańców. Urząd Miasta Krakowa planuje przygotować aktywnych seniorów, a wśród nich uczestników Sieci Centrów Seniora i słuchaczy Uniwersytetów III Wieku, do pełnienia roli badaczy i zaangażowanie ich w prowadzenie badań potrzeb i docieranie do osamotnionych i mniej aktywnych rówieśników. Miasto Łódź postawiło na działania przeciwdziałające dyskryminacji starszych mieszkańców. Tworzony jest tutaj zespół specjalnie przeszkolonych urzędników i seniorów konsultantów, którzy mają usprawnić komunikację przedstawicieli miasta z osobami starszymi.

Wszystkie samorządy, ośrodki pomocy społecznej czy inne placówki i instytucje lokalne i regionalne mogą zgłaszać swoje unikalne pomysły do 14 lutego br. na stronie organizatora. Każde innowacyjne pomysły poprawiające jakość życia osób starszych i ich bliskich, pomagające lepiej przygotować się do starości, uruchamiające lokalne i sąsiedzkie sieci wsparcia na rzecz osób starszych i opiekunów rodzinnych czy sprawiające, że instytucje samorządowe będą mogły oferować bardziej dostępne usługi, mogą liczyć na dofinansowanie przetestowania rozwiązania w wysokości do 50 tys. zł, wsparcie ekspertów o wartości do nawet 30 tys. zł, indywidualną pracę nad rozwojem pomysłu z tutorem, profesjonalną promocję, a także udział w targach, warsztatach, spotkaniach eksperckich i pitchingach.

Źródło: IP

Pt., 4 Lt. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska