Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Instalacja paneli fotowoltaicznych a obowiązki związane z podatkiem akcyzowym

Instalacja paneli fotowoltaicznych a obowiązki związane z podatkiem akcyzowym fotolia.pl

Obecnie wielu przedsiębiorców i jednostek samorządu terytorialnego dokonuje instalacji paneli fotowoltaicznych zarówno ze względów ekologicznych, jak również w celu obniżenia rosnących kosztów energii elektrycznej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że produkcja energii elektrycznej z takiego urządzenia wiąże się z dodatkowymi obowiązkami w zakresie podatku akcyzowego. Jest to często pomijany element, który może spowodować negatywne konsekwencje dla osób odpowiedzialnych za sprawy księgowe i podatkowe w danym podmiocie, który dokonał takiej instalacji.

Naszą analizę obowiązków właściwie możemy oprzeć wyłącznie o wydaną interpretację podatkową o sygn. 0111-KDIB3-3.4013.91.2021.2.PJ z 9 lipca 2021 r., która choć dotyczy gminy to ma zastosowanie do wszystkich podmiotów, które dokonują instalacji paneli fotowoltaicznych. Przedmiotowa interpretacja w sposób dość szczegółowy określa zakres obowiązków. Wnioskodawca w złożonym wniosku o interpretację przedstawił następujący stan faktyczny:

  • Gmina na jednym z budynków urzędu zainstalowała instalację fotowoltaiczną z licznikiem dwukierunkowym, z której pozyskuje energię elektryczną z urządzenia o mocy 5,2 kW.
  • Energia ta jest wykorzystywana na potrzeby funkcjonowania jednego z budynków urzędu. Ewentualna nadwyżka wyprodukowanej energii na podstawie stosownej umowy będzie przekazywana do sieci, a w okresie, w którym produkcja energii będzie niewystarczająca i nie pokryje zapotrzebowania, Gmina będzie ją kupować lub/i odbierać z sieci, wcześniej przekazaną nadwyżkę.
  • Gmina nie posiada koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej.
  • Energia elektryczna jest wytwarzana z generatorów i dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania tej energii. Energia ta jest wykorzystywana na własne potrzeby.
  • Dostawca energii elektrycznej, któremu przekazywana będzie nadwyżka wytworzonej energii posiada koncesję na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną.

Podsumowując należy stwierdzić, że jest to typowy stan faktyczny większości przedsiębiorców i JST w Polsce, którzy podjęli się instalacji paneli fotowoltaicznych. W odpowiedzi na taki stan faktyczny, organ podatkowy stwierdził, że wnioskodawca posiada następujące obowiązki akcyzowe związane z uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej:

  • wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia od podatku akcyzowego z uwagi na to, że moc instalacji nie przekracza 1 MW. Powyższe oznacza, że podmiot nie będzie musiał płacić akcyzy od wytworzonej i zużytej energii elektrycznej. Jeżeli moc instalacji przekroczyłaby wskazaną granicę wówczas pojawiłaby się również potrzeba rozliczenia podatku akcyzowego;
  • wnioskodawca będzie zobowiązany do składania deklaracji. Przypomnijmy, że obecnie obowiązuje obowiązek składania deklaracji wyłącznie w formie elektronicznej;
  • wnioskodawca nie będzie zobowiązany do dokonania rejestracji dla celów podatku akcyzowego. Należy jednak podkreślić, iż z uwagi na obowiązek składania deklaracji to i tak w praktyce wnioskodawca będzie musiał dokonać rejestracji. W tym zakresie widać brak konsekwencji ze strony ustawodawcy;
  • wnioskodawca będzie zobowiązany do prowadzenia ilościowej ewidencji energii elektrycznej. Z uwagi na fakt, że w dość bliskiej przyszłości wejdzie w życie obowiązek prowadzenia ewidencji akcyzowych w formie elektronicznej to warto pomyśleć już o nowym rozwiązaniu w tym zakresie.

Tym samym jeśli ktoś rozpoczął już produkcję energii elektrycznej z fotowoltaiki np. w zeszłym roku, to jest zobowiązany do naprawienia sytuacji w tym zakresie poprzez złożenia zaległej dokumentacji bo właściwie od momentu wytworzenia i zużycia energii elektrycznej został zobowiązany do dopełnienia powyższych obowiązków.

Autor: Krzysztof Wiński, dyrektor w PwC

Czw., 2 Gr. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska