Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polskie ramy prawne dla PPP wysoko ocenione w raporcie Benchmarking Infrastructure Development 2020

Polskie ramy prawne dla PPP wysoko ocenione w raporcie Benchmarking Infrastructure Development 2020 fotolia.pl

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało o wynikach oceny polskich ram prawnych dla PPP dokonanej przez Bank Światowy w ramach raportu Benchmarking Infrastructure Development. Jest to wykonywany przez Bank Światowy od 2015 r. przegląd regulacji prawnych wpływających na PPP w poszczególnych państwach.

Raport skupia się na głównych aspektach funkcjonowania rynków PPP i ocenia ramy prawne regulujące proces przygotowania projektu, procedurę wyboru partnera prywatnego, zarządzanie kontraktem oraz propozycje ze strony partnerów prywatnych bez zamówienia (ang. unsolicited proposals).

Ewaluacja przedstawiona w 2020 r. obejmuje wnioski dot. poszczególnych zagadnień prawnych (np. regulacje w zakresie oceny wariantu PPP na etapie przygotowania projektu, czy regulacje dotyczące procedury wyboru partnera prywatnego) na podstawie wystandaryzowanych, szczegółowych ankiet wypełnianych w 2019 r. przez przedstawicieli 140 ocenianych państw (sektor rządowy, analitycy i eksperci lokalnych rynków PPP itd.) oraz punktową ocenę funkcjonujących regulacji prawnych w ww. zakresie, dla każdego z państw.

W obszarze dot. przygotowania projektów nasz kraj otrzymał 67 punktów. Średnia dla 27 wybranych ankietowanych krajów OECD o wysokim dochodzie (w tej grupie autorzy raportu umieścili Polskę) wynosiła 53 punkty, a średnia dla wszystkich 140 ankietowanych państw to 44 punkty. Jeśli chodzi o wybór partnera prywatnego – polski system wyboru partnera prywatnego został oceniony na 80 punktów – średnia „grupy polskiej” to 76 punktów, a średnia globalna – 63 punkty. I jeszcze jedna kategoria, w której Polska była oceniana – zarządzanie kontraktem PPP – tu przyznano Polsce 68 punktów, przy średniej dla grupy wynoszącej 66 punktów i średniej dla 140 państw ankietowanych na poziomie 63 punktów.

W ocenie Ministerstwa oznacza to, że ramy prawne dla PPP w Polsce są porównywalne, do tych w krajach, gdzie PPP wykorzystywane jest znacznie dłużej, a rynek PPP uznawany jest za wysoce rozwinięty.

Z treścią raportu można się zapoznać tutaj.

Źródło: www.ppp.gov.pl

Czw., 3 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel