Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projektowane zmiany dot. Funduszu Dróg Samorządowych

Projektowane zmiany dot. Funduszu Dróg Samorządowych fotolia.pl

W projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 (druk nr 590) przewidziano zmiany dotyczące Funduszu Dróg Samorządowych. 

W art. 5  pkt 1 proponuje się dodanie w ustawie o FDS art. 50a w brzmieniu: "W roku 2020 w planie finansowym Funduszu mogą być dokonywane zmiany mimo niespełnienia wymogów określonych w art. 29 ust. 9–12 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych".

Natomiast w art 5 pkt 2 przewidziano modyfikację kwot określających maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na dofinansowanie Funduszu Dróg Samorządowych w roku 2020 oraz 2021 (art 51 ustawy  FDS). Obecnie ustawa przewiduje iż limit zarówno na rok 2020 jak i 2021 wynosi po 1,6 mld zł. Natomiast w projekcie zaproponowano, aby kształtował się on następująco:

  • w roku 2020 - 5,4 mld zł
  • w roku 2021 - 0,5 mld zł

W uzasadnieniu do opisywanej zmiany czytamy, że: sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 spowodowała poważne perturbacje gospodarcze. Negatywne skutki nie ominęły też jednostek samorządu terytorialnego (zmniejszenie dochodów oraz wzrost wydatków na przeciwdziałanie pandemii). Fundusz Dróg Samorządowych jest istotnym mechanizmem wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w zakresie rozwoju samorządowej infrastruktury drogowej. Celem pobudzenia i dalszego utrzymania dynamicznego rozwoju gospodarczego kraju zasadne jest zwiększenie w 2020 r. strumienia środków z budżetu państwa do Funduszu w wysokości: 2,7 mld zł na realizację nowych zadań inwestycyjnych, 1,1 mld zł na realizację zadań gminnych i powiatowych (kwota 1,1 mld zł jest przyspieszonym zasileniem Funduszu, wcześniej planowanym na rok 2021). Łącznie w 2020 r. Fundusz Dróg Samorządowych zostanie zasilony dodatkową kwotą 3,8 mld zł.

Z projektem ustawy można zapoznać się tutaj.

Pt., 18 Wrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka