Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

10 mln zł na adaptację do zmian klimatu w gminach miejskich

10 mln zł na adaptację do zmian klimatu w gminach miejskich fotolia.pl

W ramach projektu Miasto z klimatem ogłoszony został konkurs na najbardziej zielono-niebieską infrastrukturę. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy w tym zakresie na wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w wysokości 10 mln zł. Start konkursu zaplanowano na czerwiec.

Skutki zmian klimatu zaczyna odczuwać każdy z nas. Obszarami szczególnie wrażliwymi na te zmiany są miasta, w których zamieszkuje obecnie prawie 60 procent ludności. W miastach mieszkańcy borykają się z takimi problemami jak duży poziom zanieczyszczenia powietrza, utrudnione gospodarowanie wodami czy niekorzystną strukturą przestrzeni zurbanizowanej. I właśnie z myślą o nowoczesnych i skutecznych rozwiązaniach dla miast w odniesieniu do zmian klimatu powstał konkurs w ramach projektu Miasto z klimatem. Chodzi o wypracowanie takich rozwiązań, które poprawią jakość życia mieszkańców miast i będą przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatu.

W konkursie nagradzane będą przedsięwzięcia polegające na realizacji powiązanych funkcjonalnie inwestycji w zakresie zagospodarowania wód opadowych i kształtowania zieleni miejskiej, w tym: „zielono-niebieska” infrastruktura, likwidacja powierzchni nieprzepuszczalnych, systemy zagospodarowania wód opadowych oraz rozwój terenów zieleni w miastach.

O udział w nowej części programu „Adaptacja do zmian klimatu” mogą być gminy miejskie w dwóch kategoriach: do 100 tys. mieszkańców i powyżej 100 tys. mieszkańców. Kluczem do sukcesu jest spełnienie wymogu posiadania przygotowanych do realizacji projektów z zakresu zielono-niebieskiej infrastruktury. W programie przewidziane są dotacje – maksymalnie w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 1 mln zł na inwestycję. Realizacja tej części programu „Adaptacja do zmian klimatu” jest pilotażem z możliwością powtarzania konkursu w kolejnych latach.   

Źródło: Ministerstwo Klimatu

Pt., 1 Mj. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska