Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konsultacje internetowe dotyczące przyszłości Programu LIFE

Konsultacje internetowe dotyczące przyszłości Programu LIFE fotolia.pl

Jak informuje NFOŚiGW, do 27 kwietnia 2020 r. wszystkie zainteresowane podmioty, obywatele i organizacje mogą wyrazić opinię na temat Programu LIFE – jego priorytetów, strategii oraz realizacji – na internetowym formularzu przygotowanym przez Komisję Europejską.

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen umieściła klimat i środowisko na pierwszym miejscu w programie politycznym Unii Europejskiej, a Program LIFE w kolejnej perspektywie (2021-2027) ma pomóc Europie w przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym, efektywną energetycznie, opartą na energii odnawialnej, neutralną dla klimatu. Ma intensywnie przeciwdziałać utracie różnorodności biologicznej oraz walczyć z degradacją ekosystemów.

Wszystkie głosy i zebrane podczas konsultacji opinie zostaną wzięte pod uwagę podczas przygotowywania nowego wieloletniego programu prac dla LIFE. Kwestionariusz konsultacyjny dostępny jest tutaj.

Program LIFE jest jedynym instrumentem finansowym Unii Europejskiej poświęconym wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska, w tym przyrody.

W ciągu blisko 30 lat funkcjonowania programu dofinansowanie uzyskało ponad 5 tys. projektów z całej Europy, w tym blisko 90 z Polski. Obecny Program LIFE – program działań na rzecz środowiska i klimatu, obejmujący perspektywę finansową 2014-2020, jest kontynuacją instrumentu finansowego LIFE+ funkcjonującego w latach 2007-2013.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 2008 r. pełni rolę Krajowego Punktu Kontaktowego LIFE oraz wspiera polskich wnioskodawców proponując nowatorski i jedyny w Europie program dodatkowego współfinansowania projektów. Dzięki takiemu rozwiązaniu w Polsce zrealizowano 74 projekty LIFE o budżecie ponad 186 mln euro i wsparciu NFOŚiGW wynoszącym blisko 300 mln zł.

Źródło: www.nfosigw.gov.pl

Czw., 2 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel