Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawie 100 milionów euro dla przedsiębiorców z Funduszy Norweskich

Prawie 100 milionów euro dla przedsiębiorców z Funduszy Norweskich fotolia.pl

Fundusze Norweskie wesprą polskich przedsiębiorców. W ramach programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje, który wdrażany jest w ramach Funduszy Norweskich na lata 2014-2021, będą oni mogli ubiegać się o wsparcie w opracowaniu i wdrażaniu innowacyjnych technologii, rozwiązań, produktów czy usług.

O wsparcie będą mogły ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Środki pieniężne będą mogły zostać przeznaczone na realizację projektów innowacyjnych i przyjaznych środowisku, które pozwolą wprowadzić na rynek innowacyjne produkty ekologiczne. Wsparcie obejmie także opracowanie i wdrożenie nowych produktów i technologii lub ulepszanie istniejących, które przyczynią się również do ułatwiania życia osobom starszym i z niepełnosprawnościami. W ramach programu założone są również małe granty skierowane do kobiet, by podnieść konkurencyjność zarządzanych przez nie firm.

Jak informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju minister Jerzy Kwieciński przyznał, że: Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje” to czwarty co do wielkości program realizowany w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG w Polsce. To jednocześnie największe przedsięwzięcie biznesowe przeprowadzane w krajach   beneficjentów funduszy.

Nabór wniosków odbędzie się w czterech kategoriach wsparcia: 

  • innowacje w zakresie zielonych technologii (green industry innovation) – 50 milionów euro,
  • niebieskie innowacje – innowacyjne technologie w obszarze wód morskich i śródlądowych (blue growth) – 10 milionów euro,
  • technologie w zakresie poprawy jakości życia (welfare technology) – 18,7 milionów euro,
  • małe grante na rozwój innowacyjności przedsiębiorstw zarządzanych przez kobiety we wszystkich trzech powyższych obszarach tematycznych – 15 milionów euro.

Konkursy zostaną ogłoszone 19 listopada bieżącego roku, a przyjmowanie wniosków rozpocznie się w styczniu 2020 roku i potrwa do 31 marca 2020 roku.

Budżet całkowity programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje” to 100 milionów euro, z czego 85 milionów euro stanowią środki z Funduszy Norweskich, a 15 milionów euro to wkład krajowy. Program będzie wdrażany  przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Do tej pory Polska wykorzystała ponad 1 miliard euro środków pochodzących z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Obecnie trwa III edycja Funduszy Norweskich i EOG. Podobnie jak w poprzednich edycjach Polska jest największym beneficjentem tych środków.

Śr., 6 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn