Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Świętokrzyskie. Pieniądze na deinstytucjonalizację usług opiekuńczych

Świętokrzyskie. Pieniądze na deinstytucjonalizację usług opiekuńczych fotolia.pl

Świętokrzyskie gminy i powiaty zaliczone do obszarów o najgorszym dostępie do usług publicznych (jeden z typów obszarów strategicznej interwencji) od 29 kwietnia będą mogły składać swoje wnioski o dofinansowanie usług społecznych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Zarząd województwa ogłosił konkurs w ramach poddziałania 9.2.1 Rozwój wysokiej jakości usług społecznych, świętokrzyskiego RPO. Rozstrzygnięcie konkursu przewidziano na lipiec.

Na co można pozyskać dofinansowanie?

Na konkurs kwalifikują się przedsięwzięcia odpowiadające dwóm typom operacji. Po pierwsze, deinstytucjonalizacja opieki nad osobami niesamodzielnym (w tym osobami starszymi) poprzez rozwój alternatywnych form opieki. Po drugie, podnoszenie kwalifikacji i kompetencji osób związanych ze świadczeniem usług społecznych, w tym opiekunów (w szczególności członków rodzin) osób niesamodzielnych. Przy czym działania w ramach drugiego typu muszą być realizowane łącznie z działaniami pierwszego rodzaju.

Deinstytucjonalizacja może polegać na następujących działaniach: tworzenie miejsc świadczenia usług opiekuńczych w formie usług świadczonych w społeczności lokalnej w nowych jak i istniejących placówkach zapewniających opiekę dzienną i całodobową (w tym osób starszych, niepełnosprawnych, chorych); wsparcie usług asystenckich, opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych w ramach opieki rodzinnej i środowiskowej, m.in. w formie rodzinnych domów pomocy, usług asystenta osoby niepełnosprawnej; usługi świadczone w ramach mieszkalnictwa wspomaganego – chronionego, treningowego i wspieranego (np. pobyt stały lub okresowy dla osób starszych i niepełnosprawnych, częściowo lub całkowicie niesamodzielnych i wymagających wsparcia w formie usług opiekuńczych).

Ile można pozyskać?

Kwota przeznaczona na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach konkursu wynosi 13,8 mln zł (w tym 12,7 z EFS i 1,1 mln z budżetu państwa). Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 92,5 proc. wydatków kwalifikowanych (w tym z UE - 85 proc., a współfinansowanie z budżetu państwa - 7,5 proc). Wnioskodawca jest zobowiązany do wniesienia wkładu własnego o minimalnej wysokości 7,5 proc. wydatków projektu kwalifikowanych do refundacji.

Więcej na temat konkursu można dowiedzieć się tutaj.

Pt., 19 Kw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża