Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pieniądze na wymianę pieców

Pieniądze na wymianę pieców fotolia.pl

1,3 mld zł na realizację w 2019 r. programu Czyste Powietrze. Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowy z zarządami wszystkich wojewódzkich funduszy. Każdy z nich otrzyma od 25 do 100 mln zł dotacji oraz od 6 do 21 mln zł pożyczki. Oprócz tego na łączny budżet programu składać się będą również wkłady własne poszczególnych funduszy wojewódzkich.

Program Czyste Powietrze jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych – zarówno tych istniejących, jak i nowo budowanych. Właściciele budynków istniejących mogą wnioskować o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę pieca i prace związane z termomodernizacją swoich domów. Natomiast właściciele budynków nowo budowanych mogą składać wnioski o dofinansowanie na zakup źródła ciepła oraz starać się o pożyczkę na odnawialne źródła energii. Wysokość indywidualnego wsparcia zależy od średnich miesięcznych dochodów na jedną osobę w gospodarstwie domowym.

Nadrzędnym celem programu jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń z jednorodzinnych budynków mieszkalnych poprzez gruntowną termomodernizację budynków z jednoczesną wymianą źródeł ciepła. Program będzie realizowany przez okres 10 lat, tj. w latach 2018 – 2029, a łączne środki przewidziane na dofinansowanie przedsięwzięć objętych programem to 103 mld zł. Program finansowany będzie ze środków krajowych. W przyszłej perspektywie finansowej zakładamy, że wdrażanie programu będzie również wspierane ze środków unijnych.

Podstawowym warunkiem udzielenia dofinansowania jest wymiana starych źródeł ciepła – pieców i kotłów na paliwa stałe/zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu priorytetowego. Ponadto, w zakres dofinansowania można zaliczyć zakup i montaż mikro instalacji fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych, które mogą zostać dofinansowane do 100 proc. (wyłącznie w formie pożyczki) oraz w przypadku budynków istniejących prace dotyczące zmniejszenia energochłonności budynku (ocieplenie ścian, wymiana okien i drzwi, modernizacja instalacji c.o. i c.w.u., montaż instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła).

Szczegółowe warunki dofinansowania wyjaśnione są tutaj.

Źródło: www.nfosigw.gov.pl

Sob., 22 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża