Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program Czyste Powietrze – ruszyły konsultacje społeczne projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów

Program Czyste Powietrze – ruszyły konsultacje społeczne projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów fotolia.pl

Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Celem projektu jest stworzenie podstaw prawnych do uruchomienia i sfinansowania ze środków publicznych pilotażowego procesu termomodernizacji budynków mieszkalnych należących do najmniej zamożnych rodzin w ramach programu STOP SMOG.

Aż 33 polskie miasta znajdują się na niechlubnej liście Światowej Organizacji Zdrowia 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Uchwalenie tej ustawy umożliwi realizację programu pilotażowego STOP SMOG, zakładającego współpracę rządu z tymi miastami.

Miasta ze wskazanej przez WHO listy zlokalizowane są na terenie województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i wielkopolskiego. Aby plan poprawy jakości powietrza się powiódł, konieczne jest zapewnienie harmonijnej i efektywnej współpracy w tym obszarze pomiędzy rządem, a jednostkami samorządu terytorialnego.

Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze do udziału w konsultacjach społecznych zaprasza nie tylko władze tych 33 miast, ale również marszałków województw, na terenie których zlokalizowane są te miasta.

Doświadczenia wyniesione z programu pilotażowego zostaną wykorzystane dla potrzeb opracowania ogólnopolskiego programu termomodernizacji budynków mieszkalnych, którego realizacja przyczyni się do radykalnej poprawy jakości powietrza w Polsce, a jednocześnie pozwoli na uzyskanie znaczących oszczędności w ilości energii zużywanej przez polskie gospodarstwa domowe.

Realizacja pilotażu w miastach z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce pozwoli między innymi na opracowanie finalnego, docelowego kształtu regulacji prawnych wspierających poprawę jakości powietrza, jak również na przetestowanie szeregu rozwiązań prawnych, technicznych i organizacyjnych oraz na wypracowanie najlepszych praktyk, które będą mogły zostać następnie użyte przy konstruowaniu rozwiązań mających charakter ogólnopolski.

Celem pilotażowego programu jest także zoptymalizowanie wydatkowania wszystkich środków publicznych, które są dostępne w perspektywie budżetowej 2014 – 2020 na poprawę jakości powietrza w Polsce. Te doświadczenia wykorzystane zostaną również przy ustalaniu z Komisją Europejską zasad wydatkowania przez Polskę środków unijnych w kolejnej perspektywie budżetowej 2021 – 2027.

Termin przekazywania uwag do projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów upływa 16 kwietnia 2018 r.

Projekt ustawy o dostępny tutaj.

Uzasadnienie nowelizacji ustawy tutaj.

Źródło: mpit.gov.pl

Czw., 5 Kw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska