Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dodatkowe miliardy na inwestycje z UE?

Dodatkowe miliardy na inwestycje z UE? fotolia.pl

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce, żeby Polska w większym stopniu korzystała z pieniędzy unijnych dzielonych w Brukseli. Rozpoczęły się prace nad systemem wsparcia podmiotów z Polski, którym ministerstwo chce pomóc w pozyskiwaniu dodatkowych funduszy na inwestycje.

Polska otrzymała na politykę spójności, rozwój wsi i rybactwo w latach 2014-2020 około 360 mld zł z funduszy unijnych, ale pieniądze europejskie dzielone są także z poziomu Brukseli w programach: Horyzont 2020 (badania naukowe i innowacje, około 80 mld euro), COSME (inwestycje małych i średnich firm 2,3 mld euro), LIFE (ochrona środowiska, około 3,4 mld euro), ERASMUS+ (zagraniczne studia, staże i wolontariat, około 14,7 mld euro) i w ramach Instrumentu Łącząc Europę (najważniejsze w UE inwestycje w transport, telekomunikację i energetykę, ok. 30 mld euro, w tym transport ok. 24 mld euro).

Część pieniędzy w tych programach podzielono już pomiędzy poszczególne państwa, lecz większość z nich dostępna jest w konkursach, w których polskie podmioty muszą stanąć z podmiotami z innych krajów. Wg ministerstwa pozyskanie takiego finansowania to realne efekty dla gospodarki, ale i prestiż.

Minister Inwestycji i Rozwoju zadeklarował, że w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ministerstwo stworzy system wspierający podmioty z Polski w sięganiu po dzielone w UE pieniądze, aby odbywało się to w sposób bardziej skoordynowany.

Organizowane są konferencje, podczas których zostaną omówione wyniki badań zleconych przez MIiR. Materiał do dyskusji przygotowany został przez ekspertów, którzy przeanalizowali dotychczasowe efekty starań polskich podmiotów o finansowanie z programów COSME, ERASMUS+, LIFE, Horyzont 2020 i Instrumentu Łącząc Europę.

Pierwsza konferencja odbyła się 7 marca i dotyczyła programu LIFE oraz Instrumentu Łącząc Europę(Polska zgłosiła do finansowania z jego środków inwestycje dotyczące tzw. Baltic Pipe - możliwość przesyłu gazu do Polski bezpośrednio z Norwegii, czy terminalu LNG w Świnoujściu.

Następna konferencja, zaplanowana została wstępnie na początek kwietnia i będzie dedykowana programom Horyzont 2020 i COSME.

Źródło: miir.gov.pl

Sob., 10 Mrz. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska