Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiat poznański o projekcie ustawy o poznańskim związku metropolitalnym

Powiat poznański o projekcie ustawy o poznańskim związku metropolitalnym fotolia.pl

Idea łączenia w pewnych obszarach jednostek samorządu terytorialnego jest co do zasady słuszna. Ale związek metropolitalny, to kolejny szczebel samorządu terytorialnego. Jego powołanie oznacza mnożenie organów, urzędów i urzędników. To generalna opinia powiatu poznańskiego o projekcie ustawy o poznańskim związku metropolitalnym, przygotowanym przez posłów Nowoczesnej.

Projekt opisaliśmy Państwu tutaj.

Za wzór rozwiązania w opinii powiatu poznańskiego stawiany jest Region Hannover. To związek komunalny utworzony z powiatu i miasta Hanower. A jego skład wchodzi kilkanaście miast i gmin. Przewodniczącym związku jest starosta.

Oprócz generalnych uwag, powiat poznański proponuje również, by wyznaczanym przez premiera pełnomocnikiem ds. utworzenia związku zostawał pracownik wojewody, a jego obsługę zapewniał urząd wojewódzki. Według projektu pełnomocnikiem miałby być prezydent, burmistrz miasta lub wójt gminy, wchodzącej w skład związku, a obsługę zapewniałby jego urząd. Nie każdy urząd posiada zasoby kadrowe i organizacyjne, aby podjąć się tego zadania, nawet po otrzymaniu dotacji od wojewody, która zgodnie z projektem miałaby być obligatoryjna. W opinii powiatu poznańskiego zwrócono również uwagę na brak zapisów, które znajdują się w obecnie obowiązującej ustawie metropolitalnej, dotyczących wyposażenia przez wojewodę utworzonego związku w majątek skarbu państwa w postaci nieruchomości przeznaczonej na jego siedzibę. Projekt nie reguluje tej kwestii, więc należy domniemywać, że spoczywać miałoby to na pełnomocniku. Mogłoby to w znacznym stopniu spowolnić proces faktycznego tworzenia związku.

Czw., 19 St. 2017 0 Komentarzy
Jarosław Komża
Redaktor Jarosław Komża