Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Koronawirus ujawnił braki w psychiatrii

Koronawirus ujawnił braki w psychiatrii fotolia.pl

Czas pandemii Koronawirusa uwydatnił jeszcze większą potrzebę wsparcia zdrowia psychicznego niż dotychczas. Izolacja społeczna oraz ograniczony dostęp do specjalistycznej opieki psychiatrycznej wskazuje, że wiele osób już teraz wymaga lub będzie wymagało wsparcia psychologów, lekarzy psychiatrów, pracowników socjalnych, pielęgniarek, psychoterapeutów, terapeutów oraz innych profesjonalistów z obszaru zdrowia psychicznego.

Dlatego Rzecznik Praw Pacjenta zaapelował do Ministra Zdrowia, aby opieka psychiatryczna stała się jednym z najważniejszych priorytetów podejmowanych przez niego działań w systemie ochrony zdrowia. Zwrócił także uwagę na potrzebę dialogu z poszczególnymi osobami działającymi w zakresie wsparcia psychiatrycznego oraz podejmowanie takich ustaleń i działań, które w szczególności osobom doświadczającym kryzysu psychicznego będą dawały nadzieję na lepsze jutro.

Rzecznik wystąpił także do Przewodniczącego Komisji Zdrowia Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, aby również w IX kadencji została powołana stała Podkomisja ds. Zdrowia Psychicznego. Według Rzecznika jest to niezmiernie ważne dla zapewnienia właściwej opieki psychiatrycznej w naszym kraju. Podczas poprzedniej kadencji Sejmu w ramach posiedzeń Podkomisja dokonywała pogłębionej analizy sytuacji w psychiatrii dzieci i młodzieży, dorosłych oraz seniorów, reformy centrów zdrowia psychicznego w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, profilaktyki zaburzeń psychicznych w środowisku szkolnym czy też sytuacji osób przebywających w oddziałach sądowych.

Źródło: RPP 

Śr., 11 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek