Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starostowie w sprawie szpitali powiatowych

Starostowie w sprawie szpitali powiatowych fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich niejednokrotnie zwracał już uwagę na niezwykle trudną sytuację, w jakiej znalazły się szpitale powiatowe. Niestety sytuacja epidemiczna dodatkowo obnażyła wiele mankamentów systemu ochrony zdrowia w Polsce. Zmniejszenie poziomu wykonania ryczałtu a także nowy okres kwalifikacji do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej to główne punkty stanowiska, jakie przyjęło Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich.

Główne problemy szpitali powiatowych to niedofinansowanie ryczałtu oraz niektórych świadczeń finansowanych odrębnie, jak również brak kadry medycznej. Co więcej, stan pandemii zmusił szpitale do natychmiastowego przestawienia się na funkcjonowanie w podwyższonym reżimie sanitarnym przy jednoczesnych brakach środków ochrony osobistej. W czasie pandemii do powyższych kłopotów doszła również zwiększona absencja pracowników.

W związku z powyższym, Związek Powiatów Polskich - w przyjętym podczas ZO ZPP stanowisku - wnosi o zmniejszenie poziomu wykonania ryczałtu w okresie rozliczeniowym z wymaganego obecnie minimalnego poziomu 98% do 70%. Nie udzielanie świadczeń w zakresie wynikającym z ryczałtu wynikało bowiem z rezygnacji z niektórych planowych zabiegów ze względu na reżim sanitarny, jak również obawy pacjentów. Potwierdzenie przypadków zachorowań na koronawirusa powodowały również wyłączenie bądź ograniczenie pracy całych oddziałów. ZPP zwrócił uwagę, że większość podmiotów nie będzie w stanie nadrobić „strat” w poziomie wykonania świadczeń, jakie powstały w związku z ograniczeniem funkcjonowania szpitali.

W swoim stanowisku ZPP odniósł się też do zapowiedzi resortu zdrowia odnośnie prac nad nowym modelem sieci szpitali. W ocenie Związku, w związku z tym okres obowiązywania aktualnego wykazu świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu zabezpieczenia powinien być wydłużony.

 „W obecnej sytuacji epidemicznej oraz braku wiarygodnych prognoz w zakresie rozwoju albo wygaszania się epidemii, ostatnim co jest potrzebne to wprowadzanie stanu niepewności w zakresie finansowania szpitali będących obecnie w sieci” – czytamy w stanowisku. Zdaniem ZPP w pracach nad nowym modelem sieci szpitali konieczne jest ustalenie wzajemnych relacji pomiędzy podstawową opieką zdrowotną, a szpitalami.

Związek za patologiczna uznaje sytuację, w której szpital będący w sieci w zakresie świadczeń objętych ryczałtem jest karany zarówno za brak realizacji ryczałtu, jak i za realizację świadczeń ponad ryczałt.

W stanowisku wyrażono też oczekiwanie, że Ministerstwo Zdrowia wskaże alternatywne kierunki rozwoju który pozwoli wykorzystać istniejący potencjał i kadrowy i lokalowy, a który jednocześnie będzie stanowił odpowiedź na lokalne potrzeby związane z zapewnieniem odpowiedniej jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych.

Z pełną treścią Stanowiska Zgromadzenia Ogólnego ZPP można zapoznać się tutaj.

Czw., 1 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska