Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wrześniowe posiedzenie Zespołu Zdrowia

Wrześniowe posiedzenie Zespołu Zdrowia fotolia.pl

We wtorek 15 września br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST. Zespół obradował w trybie online.

Posiedzenie rozpoczęło się od informacja Ministra Zdrowia na temat ewentualności reformy służby zdrowia, zakładającej „upaństwowienie” szpitali, czyli odebranie ich samorządom terytorialnym. Marek Wójcik przedstawiciel Związku Miast Polskich zastanawiał się jaki miałby być długofalowy efekt takiego rozwiązania? Minister Józefa Szczurek-Żelazko wskazała, że nie chce komentować doniesień prasowych, wskazała też, że ten aspekt reformy ochrony zdrowia na dziś nie jest rozpatrywany w resorcie.

Poruszono także kwestie szczepień przeciw grypie i  trzykrotnie większe zainteresowanie szczepieniem. Istnieją obawy co do możliwości zaszczepienia wszystkich chętnych. Lekarze rodzinni otrzymali informację, że dostaną około 10% zapotrzebowania. Minister Szczurek-Żelazko wskazała, że resort prowadzi negocjacje z producentami odnośnie dostaw szczepionek.

Przedstawicielka UMP przypomniała, że już wiosną zgłaszała ten problem związany ze szczepionkami. Dziś apteki nawet  nie chcą zapisywać na listy na szczepionki. Czy ministerstwo bierze udział w zdobywaniu szczepionek? Przedstawicielka wskazała, że mamy programy na grypę, HPV – bez możliwości szczepienia dziewcząt i chłopców w dużych miastach ze względu na zbyt małą liczbę szczepionek.

Omówiono także temat finansowania świadczeń zdrowotnych oraz stopnia wykorzystania ryczałtu.

Ostatnim tematem różnym była kwestia związana ze zlecaniem na badania w kierunku COVID-19 dla pacjentów przed przyjęciem do placówek opieki długoterminowej. Ustalono, że resort zdrowia ponownie przeanalizuje sytuację i na następnym posiedzeniu zespołu zaproponuje rozwiązanie. Jednocześnie wiceminister Szczurek-Żelazko na pytanie przedstawiciela ZPP  zapewniła, że polecenia wydawane przez wojewodów dotyczące skierowania pacjentów są powiązane z „dobrymi” środkami na ich wykonanie.

Kolejno przedstawiono projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie nadzoru i kontroli w pomocy społecznej. Projekt ten uzyskał opinie pozytywną Zespołu.

Projekt informacji o funkcjonowaniu Centrów i Klubów Integracji Społecznej działających na podstawie ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym. Informacja ta została przyjęta przez Zespół.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Projekt ten uzyskał opinię pozytywną Zespołu.

Ostatnim omawianym projektem był projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek. Projekt ten również otrzymał opinię pozytywną Zespołu Zdrowia.

Czw., 17 Wrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek