Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sprzedaż alkoholu przez Internet – nowe propozycje

Sprzedaż alkoholu przez Internet – nowe propozycje fotolia.pl

Do Sejmu  trafił projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przygotowany przez Klub Parlamentarny Koalicja Polska – Polskie Stronnictwo Ludowe – Kukiz’15. Zmiany stanowią wyjście naprzeciw postulatom branży gastronomicznej, w tym rynku napojów alkoholowych, którzy z uwagi na epidemię narażone zostały na gigantyczne straty.

Jak wskazuje w uzasadnieniu projektodawca branża alkoholi rzemieślniczych, która zmieniła profil spożycia alkoholu w Polsce oraz preferencje konsumenta, stanęła w obliczu nieuchronnego bankructwa. Ustawowe zamknięcie restauracji i barów odcięło producentów i dystrybutorów napojów alkoholowych od możliwych kanałów sprzedaży. Zagrożonych upadkiem jest kilka tysięcy przedsiębiorstw specjalizujących się w produkcji alkoholu tego typu. Zaś dotychczasowa pomoc nie przyniosła żadnych odczuwalnych skutków i nie odpowiada potrzebom branży.

Istotą problemu jest możliwość sprzedaży alkoholu przez Internet a główny problem dotyczy dopuszczalności dostawy alkoholu do konsumenta. Sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży, dozwolona jest wyłącznie na podstawie wydanego zezwolenia. Określony w zezwoleniu punkt sprzedaży napojów alkoholowych musi być fizycznym miejscem sprzedaży napojów i niedozwolone jest otrzymanie zezwolenia wyłącznie na sklep internetowy.  

Rozwiązanie proponowane przez projektodawcę nie zwiększy dostępności alkoholu poprzez zwiększenie punktów sprzedaży a jedynie umożliw sprzedaż produktu przez podmiot, który takie zezwolenie posiada.  

Proponowana nowelizacja dopuszcza przyzwolenie na dostawę towaru zakupionego za pośrednictwem  Internetu przez konsumentów na podstawie umowy zawartej na odległość. Zezwolenie takie będzie dotyczyło sklepów posiadających zezwolenie na sprzedaż w stacjonarnych punktach sprzedaży lub dostarczających żywność na imprezy zamknięte organizowane w czasie i miejscu wyznaczonym przez klienta (catering).

Z całością projektu można zapoznać się tutaj.

Śr., 1 Lp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek