Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Korzystasz z telefonu z systemem iOS? Możesz już korzystać z e-Recepty

Korzystasz z telefonu z systemem iOS? Możesz już korzystać z e-Recepty fotolia.pl

Użytkownicy smartfonów z systemem iOS, którzy zainstalowani aplikację mObywatel mogą już korzystać z e-Recepty na swoim telefonie. Do tej pory z takiego rozwiązania mogli korzystać jedynie użytkownicy z systemem Android.

Od 8 stycznia 2020 roku zaczęła obowiązywać e-Receta, czyli recepta w formie elektronicznej. Ministerstwo Zdrowia chwali rozwiązanie za większe bezpieczeństwo, czytelność i wygodę. Szybki i łatwy dostęp do recepty daje aplikacja mObywatel, którą można ściągnąć na swój telefon. Z aplikacji korzysta już prawie milion Polaków.

Do tej pory z e-Recepty na swoim telefonie mogli korzystać tylko użytkownicy telefonów z systemem Android. Od 31 stycznia 2020 roku taką możliwość mają też właściciele sprzętu Apple. Aplikacja powinna zaktualizować się automatycznie, lecz gdyby tak się nie stało, należy wejść do AppStore (odpowiednia ikonka pokaże się na pulpicie telefonu) i w wyszukiwarce wpisać „mObywatel”. Jeśli aplikacja będzie aktualna, to obok ikony po prawej stronie pojawi się przycisk „Otwórz”. Jeśli natomiast wymaga aktualizacji - w tym samym miejscu zobaczymy przycisk „Uaktualnij”. Jeśli tak się stanie, należy kliknąć i chwilę poczekać na aktualizację. Po aktualizacji, tak jak zwykle, należy zalogować się do aplikacji. E-recepty powinny już tam czekać.

W jaki sposób jednak uzyskać dostęp do recept, jeśli nie posiadamy aplikacji mObywatel? Potrzebne będą tylko trzy kroki:

  1. Z AppStore ściągnij i zainstaluj mObywatela – do jego uruchomienia potrzebny będzie Profil Zaufany. Bardzo szybko można go założyć na stronie: www.pz.gov.pl.
  2. Aplikacja ściągnięta i zainstalowana - wybierz w niej kartę eRecepta
  3. Będąc w aptece, wybierz którą e-receptę chcesz zrealizować. Pokaż farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcesz pokazywać ekranu telefonu, podaj numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty.

e-Recepta to tylko jedna z wielu funkcjonalności, jakie zapewnia aplikacja mObywatel. Szef Ministerstwa Cyfryzacji przypomina, że Znajdziemy tam także m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Możemy się nią legitymować wszędzie tam, gdzie nie ma obowiązku okazywania dowodu osobistego, w tym także w przychodniach lekarskich.

Źródło: MC

Czw., 6 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn